Petr Hulinský končí v čele pražské ČSSD

Dlouholetý předseda pražské ČSSD Petr Hulinský končí ve funkci. Rezignaci mu dopoledne doporučilo grémium sociálních demokratů. Hulinský se potýká s kauzou údajných manipulací s dary městských firem pro postižené.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

TK pražské ČSSD k aktuální situaci v koalici na pražské radnici, předseda pražské ČSSD Petr Hulinský | Foto: Filip Jandourek

Podle předsedy sociálních demokratů Bohuslava Sobotky má rezignace Hulinského obnovit důvěryhodnost pražské organizace strany. Dokdy má Hulinský složit funkci, vedení strany nerozhodlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

O jednání grémia ČSSD mluvil v Ozvěnách dne místopředseda strany Lubomír Zaorálek. Situaci jsme probrali také s komentátorem Radiožurnálu Petrem Nováčkem

„V tom usnesení není žádný termín, nicméně my jsme dnes byli ze strany zástupců pražské organizace informováni o tom, že příští týden bude svoláno zasedání krajského výkonného výboru v Praze, které se bude zabývat reakcí na dnešní usnesení politického grémia. Čili očekávám, že k dalšímu posunu může dojít během jednání krajského výkonného výboru příští týden,“ konstatoval Sobotka.

Nejužší vedení sociální demokracie také doporučilo pražské organizaci, aby připravila plán, jak posílit před volbami. Měla by prý zvážit uspořádání krajské konference v dřívějším termínu.

Hulinský v prohlášení rozeslaném médiím uvedl, že svoji rezignaci sám nabídl. Chtěl tak prý přispět k uklidnění situace ve straně.

Šéf pražské ČSSD čelí obvinění, že zneužil dary pro charitu. Přes společnost Spastic handicap měl údajně přesměrovat dary určené lidem s ochrnutým svalstvem do spřízněných firem. V kauze už padlo i trestní oznámení. Podal ho Nadační fond proti korupci. Hulinský trvá na tom, že se žádného pochybení nedopustil.

Zaorálek: Působení pražské ČSSD nebylo úspěšné

Jak v Ozvěnách dne řekl místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek, na grémiu se hodnotila poslední etapa působení sociální demokracie v Praze, kterou vedení strany nepokládá za úspěšnou.

„V diskusi zazněly ty staré argumenty, kdy byly i výhrady vůči koalici s ODS. Protože už dříve jsme někteří měli obavy, že je to koalice na hliněných nohách, a nelíbil se nám tento způsob politiky sociální demokracie. Vypadá to, že tyto výhrady se spíš potvrdily, takže podle nás to je důvod ke změně v pražské organizaci,“ uvedl Zaorálek.

Debata se podle něj nevedla o tom, zda má Hulinský ČSSD opustit, ale týkala se celé pražské organizace.

„Tam byli tři zástupci pražské organizace a my jsme jim také doporučili, aby udělali krajskou volební konferenci v nějakém předčasném termínu, aby se v Praze provedla reflexe té situace. A hlavně, aby se vytvořily podmínky pro to, aby se Praha prezentovala jiným, změněným způsobem. Protože opravdu ta dosavadní strategie se ukázala, že nebyla úspěšná,“ zdůraznil Zaorálek.

Kauzu s dary má Hulinský veřejně vysvětlit

Pokud jde o trestní oznámení podané na Petra Hulinského, grémium ho podle Zaorálka vyzvalo, aby celou záležitost veřejně, transparentně vysvětlil.

Místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier chtěl přitom původně prosadit, aby jeho stranický rival Hulinský byl vyloučen ze strany. Nakonec ale od návrhu odstoupil.

„Já se přidržím závěru grémia, které je doopravdy výsledkem složité debaty, a bylo to to, na čem jsme se shodli. A myslíme, že by to mohlo vést k nějaké změně,“ uvedl Dienstbier s tím, že on sám v tuto chvíli nemá ambici vést pražskou ČSSD.

Komentátor: Pražská ČSSD pro mnohé přestala být důvěryhodnou

Se sociální demokracií v Praze ‘se něco stát musí‘ i podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka.

„Protože je velmi pravděpodobné, a v tom má Dienstbier pravdu, že tím dlouholetým soužitím na radnici s ODS a jistě také tím, že si přitom i ruce trošku ušpinila, to se stává, přestala být pro řadu příznivců v Praze důvěryhodnou stranou.“

„A pokud to chce sociální demokracie před příštími volbami změnit, pokud chce, aby její chování bylo v souladu s jejím programem, musí něco se sebou podniknout. Případ Petra Hulinského je to první, co musí vyřešit,“ myslí si Nováček.

Renáta Prátová, mta, Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme