‚Tortura. Chtějí doznání.‘ Kalášek z kauzy Brno-střed zůstává ve vazbě, odvolával se na tragickou smrt otce

Brněnský podnikatel Petr Kalášek, obviněný s dalšími devíti lidmi v kauze kolem zmanipulovaných tendrů na radnici Brno-střed, neuspěl se žádostí o propuštění z vazby. Podnikatel argumentoval autonehodou, při níž přišel o život jeho otec. Podle soudu ale nemá tragická událost na důvody vazby vliv. Soud se obává, že Kalášek uprchne ze země. Jeho advokát tvrdí, že podnikatel není na svobodě proto, aby z něj vyšetřovatelé „dostali“ doznání.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Hála, advokát obviněného Petra Kaláška na projednávání o uvalení vazby | Foto: Anna Vavríková/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Padesátiletý podnikatel podle vyšetřovatelů „administroval“ vybírání úplatků, a to jako člen organizované skupiny kolem rovněž vazebně stíhaného expolitika hnutí ANO Jiřího Švachuly.

Podnikatel Kalášek stíhaný v kauze Brno-střed zůstane ve vazbě, rozhodl soud

Číst článek

Městský soud v Brně Kaláškovu stížnost zamítl zhruba před čtrnácti dny.

„Obviněný poukázal na mimořádnou a katastrofickou tragédii, kdy dne 17. 7. 2019 zahynul při dopravní nehodě otec obviněného. Těžce nemocná matka obviněného potřebuje neodkladnou péči a pomoc nyní jediného příbuzného, obviněného,“ napsal soudce David Otevřel v usnesení o zamítnutí žádosti, které měl server iROZHLAS.cz možnost prostudovat.

Kauza Brno-střed

  • Policisté obvinili deset bývalých komunálních politiků a podnikatelů z toho, že manipulovali veřejné zakázky odboru stavebnictví na radnici Brno-střed.
  • K pletichám s tendry mělo docházet mezi roky 2014 a 2018.
  • Hlavou policií řečeného organizovaného gangu byl bývalý místostarosta Brna-střed a exčlen hnutí ANO Jiří Švachula, který zůstává ve vazbě. Spolu s ním jsou vazebně stíhaní i podnikatelé Petr Kalášek a Lubomír Smolka. 
  • Posledním obviněným se stal podnikatel a vlivný člen brněnské ODS Jiří Hos.

Soudce svůj krok zdůvodnil obavou z podnikatelova možného útěku do zahraničí, případně skrývání se před zákonem.

„Lze se důvodně domnívat, že obvinění si souběžně s páchanou trestnou činnosti vytvářeli zázemí v zahraničí, kam by se mohli uchýlit v případě dekonspirace. Tento krok by byl zcela logickým ve světle takřka ‚průmyslově‘ prováděné trestné činnosti a osob obviněných (jejich vzdělání, zázemí a možností),“ vysvětlil Otevřel.

‚Alarmující okolnost'

Navíc upozornil na výpověď svědka, jenž se měl skrývat před nástupem do vězení u lidí, kteří se měli stýkat právě s Kaláškem. „Byť obviněný v rámci minulého rozhodování o vazbě doložil čestná prohlášení těchto osob, že k těmto setkáním nedošlo, nelze tuto alarmující okolnost pominout. Ve věci je proto dáno důvodné podezření, že obviněný má kontakty na osoby, které již dříve v minulosti ukrývaly J. K., a tyto jsou schopny v případě potřeby ukrýt i obviněného,“ argumentoval dále soudce Otevřel.

Podle Kaláškova advokáta Pavla Hály je taková argumentace absurdní.

„Při té tragédii, která ho potkala, přišel tragicky o svého bratra, přišel tragicky o svého tátu. Máma má 84 roků, je tam zhroucená v domě a on se bude skrývat a utíkat před pomyslným trestem? Vždyť to je nesmysl všech nesmyslů,“ reagoval pro iROZHLAS.cz.

Radnice městské části Brno-střed | Foto: Jarda 75 | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Podle soudu není vyloučeno, že by Kalášek v případě útěku zajišťoval matce potřebou péči i ze zahraničí.

„Oni ho tam drží z jiných důvodů,“ je přesvědčen advokát. Na dotaz, proč podle něj jeho klient zůstává ve vazbě, odpověděl: „Tortura. Jasná tortura. Chtějí po něm v podstatě doznání. Ale přitom všichni moc dobře vědí, že jeho údajná role je marginální, kdesi vzadu, v pozadí.“

Petru Kaláškovi nicméně za jeho „údajnou roli“ hrozí 10,5 až šestnáct let vězení. Podle kriminalistů se podílel na vybírání úplatků a komunikoval s vytipovanými firmami.

„Přičemž to měl být také obviněný Ing. P. K., který následně od těchto společností, potažmo jejich zástupců měl inkasovat provize,“ informoval soud v usnesení o vzetí do vazby z letošního března, které server iROZHLAS.cz rovněž prostudoval.

‚Prostě příběh‘

Podnikatel od začátku vyšetřování policistům tvrdí, že se zmanipulovanými tendry nemá nic společného.

Petr Kalášek

  • Padesátiletý brněnský podnikatel.
  • V komunálních volbách v roce 2018 kadidoval v brněnské městské části Jundrov za ODS. Neuspěl. 
  • Spoluvlastní společnosti Elstar - International a Elstar - 5, které zajišťují hostinskou a reklamní činnost, zabývají se rovněž zemědělstvím. Jako jednatel vystupuje ve společnosti Geotest Real, která zprostředkovává pronájmy. 
  • Uvedené společnosti se od poloviny roku 2016, dle veřejných zdrojů, nepodílely na veřejných zakázkách.

„Co se týká zakázky pro Technické sítě, nějaké vzduchovody, vůbec tomu nerozumí, v technických sítích nikdy nepracoval. Dodal, že ani on, ani pan Š. (Švachula), ani pan T. (klíčový svědek, který usiluje o statut spolupracujícího obviněného Saman El-Talabani) nemohli toto výběrové řízení ovlivnit. Zdůraznil, že nikdy v životě s tím neměl nic společného, ani pan T., ani pan Š.,“ stojí například v březnovém usnesení.

Právě Saman El-Talabani podle Kaláška stojí za celým jeho stíháním. „Je to vyřizování účtů pana T. vůči jeho osobě, dluží mu peníze a nechce mu je dát. Pokud by je po něm nechtěl, možná by u vazebního zasedání neseděl. Je to prostě příběh,“ hájil se obviněný podnikatel.

Ze soudních dokumentů vyplývá, že se kromě El-Talabaniho ale rozhovořili i další obvinění. Proti podnikateli tak například stojí svědectví Petra Kosmáka, který zastával post vedoucího technika správy nemovitostí na radnici Brno-střed. O Kaláškovi rovněž „mluví“ i další stíhaný podnikatel Lubomír Smolka.

Žádný ze jmenovaných ale už není ve vazbě. V té zůstávají jen Jiří Švachula a další podnikatel Pavel Ovčarčin.

Adéla Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme