Při pádu vrtulníku na Aljašce zemřel miliardář Petr Kellner. Havárii nepřežilo celkem pět lidí

Při sobotní havárii vrtulníku u města Anchorage na Aljašce zemřel český miliardář a podnikatel Petr Kellner. Radiožurnálu informaci potvrdila mluvčí PPF Jitka Tkadlecová. Kellnera jako oběť identifikovala aljašská policie. Při havárii zahynulo celkem pět lidí, jeden člověk leží s vážnými zraněními v nemocnici.

Aktualizujeme Praha (Aktualizováno: 11:37 29. 3. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Český miliardář Petr Kellner zemřel při víkendové havárii vrtulníku na Aljašce | Foto: Petr Topič/ MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„S hlubokým zármutkem oznamujeme, že při nehodě vrtulníku v Aljašských horách, v sobotu 27. 3. 2021, tragicky zahynul zakladatel a majoritní akcionář skupiny PPF pan Petr Kellner. Důvody nehody, při níž zahynulo celkem pět osob, jsou předmětem vyšetřování,“ napsala v tiskové zprávě Tkadlecová.

Nejbohatší Čech Petr Kellner: vydělal na privatizaci, se Zemanem jezdil do Číny a pomáhal školákům

Číst článek

Vrtulník podle AP přepravoval celkem tři hosty a dva průvodce z luxusního rezortu Tordrillo Mountain Lodge do hor za účelem heliskiingu, kdy helikoptéra vysadí lyžaře na vrcholku s neupraveným sněhem. Na místě zemřeli i tři Američané – dvaapadesátiletý Gregory Harms z Colorada, třiatřicetiletý pilot Zachary Russell a osmatřicetiletý Sean McManamy, oba z Aljašky. Pátou obětí je padesátiletý Benjamin Larochaix, kterého aljašské úřady ve zprávě označily za českého občana.

Nehodu přežil jeden člověk, který byl s vážnými zraněními převezen do nemocnice v Anchorage - podle informací Deníku N má jít o fotografa a mistra České republiky ve snowboardingu Davida Horvátha, který Kellerna často fotil.

Záchranná akce

K pádu stroje stroje Airbus AS350B3 patřícího aljašské společnosti Soloy Helicopters došlo za zatím neznámých okolností v sobotu v půl sedmé místního času poblíž ledovce Knik Glacier, který se nachází přibližně 97 kilometrů východně od Anchorage, doplnily úřady. Záchranáři byli k místu havárie ve výšce přibližně 1700 metrů nad mořem přivoláni v 22.00 místního času, kdy reagovali na hlášení o údajné havárii a nálezu trosek. Těla pak vyprostili v neděli ráno. Nad místem nehody krátce platila i letecká omezení.

Příčiny pádu vrtulníku vyšetřuje americká Národní rada pro bezpečnost dopravy. Regionální vyšetřovatel rady Clint Johnson podle serveru Anchorage Daily News uvedl, že práci i úklid trosek komplikuje nepříjemné počasí.

The NTSB is investigating the crash Saturday evening of an Airbus AS 350 B3 helicopter in Palmer, Alaska. An investigator is headed to the crash scene.

20:54 – 28. 03. 2021

17 44

Vedení Tordrillo Mountain Lodge k havárii pro agenturu AP uvedlo, že „je to poprvé za 17 let, kdy musí čelit takto závažné události“. „Pro naše zaměstnance, komunitu, ve které pracujeme, a rodiny pozůstalých je to šokující zpráva,“ uvedl sportovní resort. Kellner byl podle vyjádření firmy „častým a věrným hostem“.

Petr Kellner byl podle magazínu Forbes nejbohatším Čechem. Skupina PPF nedávno koupila televizi Nova a spadají pod ni i další firmy – například Home Credit, Air Bank, Moneta nebo O2. Bylo mu 56 let. „Zatímco jeho pracovní život byl plně ve znamení neuvěřitelné pracovitosti a kreativnosti, jeho soukromý život patřil jeho rodině a dětem. Pohřeb proto proběhne v úzkém rodinném kruhu. Prosíme všechny, zejména média, aby v tuto těžkou chvíli respektovali soukromí rodiny pana Petra Kellnera,“ dodala Tkadlecová.

VYJÁDŘENÍ ALJAŠSKÝCH ÚŘADŮ

Aljašská národní garda a dobrovolníci z Aljašské horské záchranné skupiny v sobotu vyprostili oběti pádu helikoptéry nedaleko ledovce Knik. Zemřelí byli identifikovaní jako 52letý občan z Colorada Gregory Harms, 56letý Čech Petr Kellner, 50letý Čech Benjamin Larochaix, 38letý Sean McManamy z Aljašky a 33letý pilot Zachary Russell, taktéž z Aljašky.

Havárii přežil jeden pasažér, který zůstává s vážnými zraněními ve stabilním stavu v nemocnici v Anchorage. Helikoptéru Airbus AS350B3 vlastnila společnost Spoloy Helicopters. Skupina byla na místě pravděpodobně za účelem tzv. helliskiingu, kdy lyžaře na vrcholcích hor vysadí helikoptéra. Příčina havárie se vyšetřuje. Oběti byly převezeny k Aljašskému státnímu soudnímu lékaři. Dočasná letecká omezení nad oblastí byla již uvolněna.

Daniela Tollingerová, tzr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme