‚Nezákonné a protiústavní.’ Proč Kotta z korupční kauzy Rath soud na druhý pokus pustil z vězení?

Nepolepšil se, nepřijal vinu a trest. S tímto odůvodněním v červnu Městský soud v Brně odmítl podmíněně propustit z vězení Petra Kotta, jednu z ústředních postav korupční kauzy kolem bývalého hejtmana ČSSD Davida Ratha. Jenže Kott proti rozhodnutí podal stížnost. A napodruhé už uspěl. „Soud prvého stupně podcenil vysoce kladné až vzorové hodnocení,“ stojí v usnesení, který má iROZHLAS.cz k dispozici.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud propustil Petra Kotta na svobodu se sedmiletou podmínkou | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Na rozdíl od soudu prvého stupně stížnostní soud dospěl k závěru, (…) že odsouzený prokázal polepšení svým chováním a plněním svých povinností ve výkonu trestu odnětí svobody,“ stojí v usnesení Krajského soudu v Brně, který redakce získala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím a který zveřejňuje v plném znění na konci článku.

Kott z Rathovy kauzy napodruhé uspěl. Soud vyhověl jeho žádosti o podmínečně propuštění

Číst článek

„V této souvislosti má stížnostní soud za to, že soud prvého stupně podcenil vysoce kladné, až vzorové hodnocení odsouzeného z výkonu trestu,“ píše se dále v dokumentu.

Bývalý lékař byl totiž během výkonu trestu nadstandardně vzorný, bezproblémový a pozitivně působil na ostatní vězně. Dostal tři kázeňské odměny a k jeho žádosti o propuštění se připojil i ředitel brněnské vazební věznice, kde si odpykával šestiletý trest. Během epidemie koronaviru Kott pracoval na covidovém oddělení, kam se přihlásil dobrovolně. 

„Pracuje ve ztížených podmínkách a infekčním prostředí, a to zodpovědně, svědomitě, pečlivě a aktivně,“ citoval v červnu soud v usnesení ze zprávy vězeňské služby. „Odsouzeným v oddíle jde svým chováním, pracovním nasazením a přístupem k plnění svých povinností příkladem,“ pokračovalo kladné hodnocení.

Napoprvé neuspěl

Příběh Kottova podmíněného propuštění se začal psát letos v dubnu, kdy se s žádostí obrátil na Městský soud v Brně. O dva měsíce později si po svém slyšení vyslechl negativní verdikt. Soud tehdy uvedl, že se bývalý lékař nepolepšil, a Kottovi nepomohlo ani nadstandardně dobré hodnocení.

Druhá větev kauzy

Tzv. druhá větev Rathovy korupční kauzy se týká zmanipulovaných zakázek, mezi nimiž je například rekonstrukce bloku C2 v nemocnici Kladno nebo opravy pavilonu O nemocnice v Kolíně. Pražský soud loni v lednu Kottovi i v této větvi odsoudil na 8 let, manželé se ale proti rozsudku odvolali.

 

„Jako imanentní součást polepšení je nezbytné považovat i stanovisko odsouzeného o přijetí viny, jakož i trestu, uvědomění si svého protiprávního jednání a přijetí odpovědnosti za toto své jednání,“ napsal v červnu soud v usnesení s tím, že tento moment u Kotta nenastal.

Kott nadále čelí trestnímu stíhání v tzv. druhé větvi korupční kauzy, kde opět figuruje jeho manželka Kateřina a David Rath. A právě Kottův postup v této části kauzy byl důvodem, proč lékař na první pokus s žádostí o propuštění neuspěl. Soud dospěl k závěru, že jeho obhajoba je obdobná jako ve větvi první, že se jedná o stejné trestné činy, a že Kott tedy ve skutečnosti svou vinu neuznává.

Jenže právě na toto odůvodnění si bývalý lékař stěžoval u soudu vyšší instance. A ten mu dal za pravdu.

„Úvahy soudu prvého stupně o tom, že o podmíněném propuštění lze uvažovat pouze v těch případech, pokud se odsouzený skutečně polepší, kdy jako součást polepšení je nezbytné považovat i stanovisko odsouzeného o přijetí viny, jakož i trestu (…) považuje stížnostní soud za nezákonné a protiústavní,“ stojí v usnesení.

Podle soudu by tak byl Kott vlastně nucen - aby byl z vězení podmíněně propuštěn - doznat se ke spáchání trestných činů. „Byl by tak nezákonně donucován vypovídat, když podle trestního řádu obviněný není povinen vypovídat,“ vysvětlil soudce Vlastimil Čech. Propuštěn byl Kott se sedmiletou podmínkou.

Propuštěná manželka

Kotta a jeho manželku Kateřinu, která působila jako ředitelka kladenské nemocnice, poslal soud v takzvané první větvi kauzy do vězení v roce 2019. Oběma určil šestiletý trest a pokutu 15 milionů korun za ovlivňování tendrů na rekonstrukci zámku Buštěhrad a budovy gymnázia v Hostivici.

Čtyři pochvaly ani pomoc během pandemie nestačily. Proč soud nepustil z vězení Kotta z Rathovy kauzy

Číst článek

I Kottová žádala na jaře o podmíněné propuštění, na rozdíl od svého manžela ale uspěla hned na první pokus. Proč tehdy dvě obdobné žádosti skončily opačným výsledkem, není jasné. Redakce iROZHLAS.cz žádala na základě zákona o svobodném přístupu k informacím také o usnesení k propuštění Kottové. Soud ale odmítl dokument zveřejnit.

Podle serveru iDnes.cz, který informací o jejím propuštění přinesl, soud vycházel z přístupu odsouzené k výkonu trestu, ze zpráv věznice, z lékařské zprávy o zdravotním stavu jejího otce, o kterého bude pečovat, a ze skutečnosti, že byla prvotrestaná.

Tereza Čemusová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme