Petr Kratochvíl chce žalovat pražský magistrát

Spolumajitel pražského Divadla Ta Fantastika Petr Kratochvíl se rozhodl, že podá žalobu na pražský magistrát k Evropskému soudnímu dvoru, a to kvůli vývoji kolem pražských kulturních grantů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Magistrát hlavního města Prahy | Foto: Tomáš Vodňanský

Důvodem jeho dalšího právního kroku je podle něj i zpráva od evropských komisařů, kteří reagovali na jeho stížnost z léta loňského roku. Podle radního pro kulturu Milan Richtera komise souhlasí s dotací na prodanou vstupenku, která byla částí grantového systému. Praha ji ale po veřejné kritice zrušila.

Petr Kratochvíl Radiožurnálu potvrdil, že bude pokračovat v jednání za průhlednost grantového systému. "Chci, aby ten systém byl konečně narovnaný, aby nebyl diskriminující pro některá divadla. A tím, že to chci dotáhnout do tečky, tak podávám žalobu na pražský magistrát." Obsah žaloby zveřejní Petr Kratochvíl zítra.

Radní pro kulturu Milan Richter s dalším postupem Petra Kratochvíla nesouhlasí: "Já s tím samozřejmě nemohu souhlasit, nesouhlasím s tím velmi zásadně. Vedl jsem s panem Kratochvílem v minulosti tvrdé diskuse. Kompromis se mi s ním podařilo nastavit, přesvědčil jsem ho, že dotace na prodanou vstupenku, byť měla jenom čtvrtinu z celého objemu finančních prostředků, byl posun správným směrem. On chtěl mnohem razantnější řešení. Dnes dotace ne prodanou vstupenku bude zrušena. Budeme muset jednat se všemi, samozřejmě i s panem Kratochvílem."

Radní Richter také uvedl, že pokud by se komise podrobně zabývala Kratochvílovou stížností, hrozí i to, že by divadla musela už přidělené dotace vracet. Komise podle něj naopak souhlasí s dotací na prodanou vstupenku, která byla částí grantového systému,kterou ale po veřejné kritice Praha zrušila.

O způsobech financování divadel a kulturních projektů se vedou debaty i mimo Prahu. S protesty pražských umělců souhlasí řada regionálních divadel.

Milan Kopp, Kateřina Rózsová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme