Kraus obviněný v kauze Mostecká uhelná zůstává ve švýcarském vězení. Česko rozhodne, zda proces ukončí

Podnikatel Petr Kraus, který je jedním z obžalovaných v kauze tunelování a podvodu při privatizaci Mostecké uhelné společnosti, zůstává ve Švýcarsku ve vězení. Městskému soudu v Praze to potvrdila švýcarská strana prostřednictvím skupiny Eurojust, na kterou se obrátila soudkyně Silvie Slepičková. Její senát totiž nyní zároveň vede líčení proti Krausovi a dalším čtyřem bývalým spolumajitelům mosteckých dolů v Česku.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražský městský soud zahájil hlavní líčení v kauze údajných podvodů v Mostecké uhelné již loni v listopadu. | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Profimedia

„Švýcarská strana v odpovědi informovala o tom, že v této věci shromažďuje všechny nezbytné informace a zašle je přímo Městskému soudu v Praze na základě bodu 3. žádosti o právní pomoc z 19. 4. 2018,“ uvedla pro Radiožurnál mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci. Soud bude muset rozhodnout, zda proces s Krausem ukončí. Týká se totiž stejné kauzy údajného vytunelování Mostecké uhelné společnosti, za jakou byl pravomocně odsouzen ve Švýcarsku k 16měsíčnímu vězení.

Švýcarská policie zadržela Petra Krause z kauzy Mostecké uhelné. Ve vězení má strávit 16 měsíců

Číst článek

Švýcarská policie zadržela Krause minulý týden v úterý na ženevském letišti. V České republice má s Krausem proběhnout hlavní líčení od 10. června. O zadržení Krause ve Švýcarsku jsme informovali zde.

Jeho advokátka Karolina Besser Zelenková se zadržením ve Švýcarsku nesouhlasí a proti kroku švýcarských orgánů vznesla formální protest. Bude žádat, aby bylo Krausovi umožněno se i nadále účastnit hlavního líčení u Městského soudu v Praze. Postupem švýcarské policie bylo Krausovi podle advokátky upřeno ústavní právo na obhajobu v Praze.

Kraus trvá na své nevině a na své účasti u soudu v Praze. „Na základě rozhodnutí české soudní soustavy v této věci, které by odporovalo předchozímu rozhodnutí soudů ve Švýcarsku, by se mohli obžalovaní domáhat nového otevření tohoto případu. Tímto bezprecedentním krokem švýcarských orgánů však může být další účast Petra Krause u hlavního líčení v této věci znemožněna, a tudíž i vyloučena jakákoliv další šance na obnovu řízení ve Švýcarsku,“ uvedla již minulý týden Zelenková.

Převody akcií

Pražský městský soud přitom zahájil hlavní líčení v kauze údajných podvodů v Mostecké uhelné již loni v listopadu. Zúčastnili se jej všichni obžalovaní, tedy pětice bývalých manažerů Mostecké uhelné i exnáměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Mezi obžalovanými je kromě Krause Antonio Koláček, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla.

Obžaloba tvrdí, že vytvořili nepřehlednou strukturu firem a přeprodejem akcií státní Mostecké uhelné pod cenou způsobili Česku údajnou škodu nejméně 3,2 miliardy korun. Všichni obvinění vinu odmítají. Další líčení je plánováno v týdnu od 10. do 14. června.

Jana Klímová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme