Ministr Krčál čelí podezření, že opisoval v bakalářské práci. Babiš zatím jeho odvolání neplánuje

V bakalářské práci nového ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) je mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. V některých kapitolách včetně úvodu jsou celé stránky přímo překlopeny z jiné bakalářské práce. Napsal to v pondělí server Seznam Zprávy. Ministr serveru řekl, že si shody neumí vysvětlit a že na své práci pracoval poctivě.

Praha (Aktualizováno: 20:16 16. 7. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Petr Krčál obhajoval v květnu 2007. | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Téma se objevuje jen týden poté, co rezignovala ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO), která čelila obvinění z plagiátorství svých diplomových prací. Na nesrovnalosti v jejích textech jako první upozornil Radiožurnál

Problémy se nejdříve našly u její magisterské práce z roku 2011, později experti oslovení Radiožurnálem odhalili nesrovnalosti i u její závěrečné práce z Mendelovy univerzity.

Nastupující šéfka justice Taťána Malá podle expertů opisovala v diplomové práci

Číst článek

Nyní server Seznam Zprávy upozorňuje na bakalářskou práci ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD). Bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas Krčál obhajoval v květnu 2007. Napsal ji v Institutu mezioborových studií Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně.

Specializovaný program na odhalování plagiátů v Krčálově bakalářské práci nalezl podobnosti ve 14 procentech textu, píše server. Odhalené pasáže se týkaly zejména neocitovaných odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za svoje vlastní formulace.

Třicet stran

Podle serveru Seznam Zprávy je však podobných, téměř shodných či zcela shodných pasáží v Krčálově bakalářské práci ve skutečnosti mnohonásobně více.

Ministrův text se v největší míře shoduje s textem bakalářské práce jiné studentky Institutu mezioborových studií zlínské UTB, která ji obhájila v dubnu 2006. Shodná místa jsou zejména na prvních zhruba 30 stranách Krčálovy práce, uvedl server.

Celkem bylo objeveno nejméně 25 stran z většiny přepsaného textu nebo textu, který se liší jenom v jednotlivých slovech, píše Seznam.

Taťána Malá po 13 dnech končí jako ministryně. Spravedlnost chce dočasně řídit sám Babiš

Číst článek

Vedoucí Krčálovy práce František Vízdal nicméně ve svém posudku uvedl, že „odborná úroveň práce je výborná a ve srovnání s jinými pracemi vysoce nadprůměrná.“

Ocenil, že autor pracoval samostatně, odpovědně, iniciativně a s entuziasmem. Práci ohodnotil stupněm A. „Měl jsem přísného vedoucího a ten mě za můj přístup pochválil. Věřím jeho posudku,“ uvedl Krčál pro Seznam Zprávy. Na dotaz redaktora serveru, zda shody v textu může vysvětlit, odpověděl: „No to tedy nemůžu.“

Reakce politiků

Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš zatím o odvolání ministra ze své vlády neuvažuje. „Teď určitě ne,“ řekl ještě v pondělí večer serveru iDNES.cz„Jsem zvědav hlavně na reakci médií. Je to teď bez komentáře,“ dodal premiér.

Malá připustila chyby v citacích, demisi ale nenabídla. Práci posoudí etická komise univerzity

Číst článek

Podle místopředsedy ČSSD Martina Netolického by se ale v případě, že se podezření na plagiátorství potvrdí, mělo v Krčálově případě postupovat stejně jako u bývalé ministryně spravedlnosti Taťány Malé z ANO, která svůj ministerský post opustila. 

„Zatím mám minimum informací, ale přístup musí být vůči každému členovi vlády a ústavnímu činiteli stejný. Musí se v tuto chvíli především prověřit, zda se skutečně jedná o plagiát. Pokud tomu tak bude, tak by se tím sociální demokracie měla zabývat,“ uvedl Netolický pro Radiožurnál. 

Krčálův životopis

V Krčálově životopisu na webu ministerstva je uvedeno, že maturoval v roce 1988 na Středním odborném učiliště elektrotechnickém ve Žďáru nad Sázavou.

Vedle bakalářského titulu ze Zlína v oboru sociální pedagogika má ministr i magisterský titul z roku 2009 z pražské Univerzity Jana Amose Komenského v oboru andragogika a řízení lidských zdrojů.

Taťána Malá minulý týden v pondělí skončila v čele ministerstva spravedlnosti po 13 dnech ve funkci, ještě před hlasováním Poslanecké sněmovny o důvěře pro druhou vládu premiéra Andreje Babiše (ANO).

Výzvám k odstoupení z funkce Malá čelila poté, co se objevila podezření z opisování u jejích diplomových prací na Panevropské vysoké škole v Bratislavě, kde vystudovala práva, a také na Mendelově univerzitě v Brně, kde psala práci o chovu králíků. Malá odmítla, že by úmyslně opisovala. Připustila, že mohla chybovat při používání citací. Celou věc označila za mediální kampaň.

Podezření z plagiátorství u Taťány Malé

  • Radiožurnál koncem června upozornil, že dnes už bývalá šéfka resortu spravedlnosti Taťána Malá (ANO) zřejmě opisovala v diplomové práci odevzdané na Panevropské univerzitě v Bratislavě v roce 2011.

  • Specializovaný systém na odhalování plagiátů odhalil opakovanou shodu s příspěvky na internetu nebo s diplomovou prací na obdobné téma z roku 2006.

  • Podezření z plagiátorství se poté objevilo i u druhé vysokoškolské práce. Šlo o text na téma „Mikroklimatické podmínky v chovu králíků“, kterou Malá obhajovala v roce 2005 na brněnské Mendelově univerzitě a získala díky ní titul Ing.

  • Taťána Malá následně 9. 7. 2018 rezignovala, stalo se tak pouhých 13 dní od jejího uvedení do funkce.

dbr, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme