Krčálova diplomová práce při kontrole ukázala shodu s cizím textem ve 28 procentech obsahu

Rektor Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ve středu oznámil, že bakalářská práce bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) vykazuje silné prvky plagiátu. S cizím textem se shoduje ve 28 procentech obsahu a nejvíce se podobá bakalářské práci obhájené o rok dříve.

Zlín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý ministr práce a sociálních věcí Petr Krčál (ČSSD) | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kontrola bakalářské práce bývalého ministra práce a sociálních věcí Petra Krčála (ČSSD) na Univerzitě Tomáše Bati (UTB) ve Zlíně ukázala shodu ve 28 procentech textu. Nejvyšší shodu vykazovala s bakalářskou prací obhájenou o rok dříve. Lze tedy konstatovat, že práce vykazuje silné prvky plagiátu. Oznámil to ve středu rektor univerzity Petr Sáha.

Kandidátka na ministryni práce? Sociální demokratka, která studovala ve Frankfurtu a v Londýně

Číst článek

Škola Krčálovu práci zkontrolovala prostřednictvím protiplagiátorského systému Theses. „Podle dnešních kritérií by student za tak rozsáhlé opisování byl s největší pravděpodobností v rámci disciplinárního řízení vyloučen ze studia. Bakalářská práce ovšem byla odevzdána a obhajována v červnu roku 2007, tedy v době, kdy plagiáty ještě nebyly odhalovány pomocí speciálního softwaru,“ uvedl rektor. Na základě zákona o vysokých školách podle něj nelze Krčálovi zpětně odebrat diplom.

Na ministrovo údajné plagiátorství upozornil v pondělí server Seznam Zprávy.cz. V úterý Krčál na svou funkci ve vládě rezignoval. Novinářům řekl, že za normální situace by své pochybení v bakalářské práci nepovažoval za tak zásadní, aby ohrozilo jeho postavení ve vládě. „Ovšem vzhledem k současné politické situaci a tomu, jakou práci dalo sestavení vlády s důvěrou, nechci být zátěží,“ uvedl. Dodal, že kromě ČSSD a vlády nechce ohrožovat také svou rodinu a zdraví. V čele resortu by Krčála měla nahradit Jana Maláčová (ČSSD).

„Podle dnešních kritérií by student za tak rozsáhlé opisování byl s největší pravděpodobností v rámci disciplinárního řízení vyloučen ze studia.“

Petr Sáha (rektor Univerzity Tomáše Bati )

Krčál bakalářskou práci na téma Mládež a volný čas obhájil na Univerzitě Tomáše Bati v květnu 2007. Server Seznam Zprávy.cz uvedl, že v Krčálově práci je mnoho stránek stejného textu, který dříve napsal jiný autor. Pasáže se týkaly zejména odstavců z odborných knih, které tak autor v práci nepřímo vydával za vlastní formulace. Krčál připustil, že v obsahu práce mohlo být pochybení.

Kvůli plagiátorství svých diplomových prací skončila minulý týden ve vládě také ministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO).

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme