Mluvčí Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Na Filozofické fakultě UK skončil kvůli působení na sítích

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal byl odvolán z funkce minulý týden poté, co ženy přirovnal v článku k „perským princeznám“. Důvodem k propuštění byla podle děkana fakulty Michala Pullmanna vyjádření mluvčího na sociálních sítích v jeho příspěvcích a v diskusích. Ve středu Kukal na twitteru oznámil, že bude nově spravovat twitterový účet Národní knihovně.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezprostředním důvodem odchodu Kukala z fakulty byla některá jeho vyjádření v diskusích na sociálních sítích vůči členkám akademické obce. | Foto: Petr Kukal | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 4.0,©

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy (FF UK) Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

„Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna,“ uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Kukal nastoupil na FF UK v květnu 2018. Před tím po tři roky spravoval twitterový účet ministerstva kultury, za který dostal v roce 2016 Křišťálovou lupu v kategorii Obsahová inspirace.

„Jste perskými princeznami“

Bezprostředním důvodem odchodu Kukala z fakulty byla některá jeho vyjádření v diskusích na sociálních sítích vůči členkám akademické obce, „která jsme vyhodnotili jako nepřijatelná“, uvedl na webu děkan FF UK Michal Pullmann. Vedení fakulty obdrželo na Kukalovo chování stížnost, rozloučit se s ním ale rozhodlo na základě „vlastního posouzení situace“.

Ženy v rouškách jako ‚perské princezny‘. Mluvčí filozofické fakulty končí kvůli příspěvkům na sítích

Číst článek

Kukalův odchod z FF UK následoval po jeho článku, ve kterých hodnotil vzhled žen a dívek v rouškách. „Milé ženy a dívky v rouškách, nejste směšné, trapné ani neatraktivní. Jste i v mizérii těchto dní perskými princeznami,“ napsal. Proti jeho textu se část diskutujících vymezila v komentářích.

Ženy se v nich ohrazovaly proti hodnocení svého vzhledu. Uváděly, že nosí roušky kvůli omezení rizika nákazy koronavirem, a ne proto, aby vypadaly sexy. Jedné ze studentek vadilo například to, že jí Kukal ve své reakci na její kritiku napsal, že je „děvčátko mladší než oba moji synové“. Studentka se pak obrátila na akademický senát fakulty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme