Kušnierz zůstává ve vězení, soud zrušil rozhodnutí o propuštění exšéfa dotačního úřadu na svobodu

Exšéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz zůstane za mřížemi. Městský soud v Praze minulý týden zrušil rozhodnutí, podle něhož mohl jít podmínečně na svobodu. Obvodnímu soudu pro Prahu 6 věc vrátil k novému projednání, a Kušnierzovi tak zavřel cestu z vězení. Bývalý vysoký státní manažer si odpykává sedmiletý trest za machinace s evropskými dotacemi, v dotační kauze ROP čelí dalšímu obvinění, rozhodl se ale spolupracovat s policií.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Exšéf dotačního úřadu ROP Severozápad Petr Kušnierz | Foto: Iveta Lhotská / MAFRA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Bylo rozhodováno 31.8., ale nemohu říct výsledek, protože se bude doručovat Obvodnímu soudu pro Prahu 6,“ řekla serveru iROZHLAS.cz bez bližších podrobností mluvčí Městského soudu Markéta Puci. Státní zástupkyně Markéta Smutná v úterý dosud znění verdiktu neznala.   

Kušnierz dotační úřad oficiálně nevedl, ale už si vybíral osobního řidiče, uvádí obvinění exhejtmana Šulce

Číst článek

Nové projednání

Z justiční databáze ale vyplývá, že Kušnierz se na svobodu nedostal. „Rozhodnutí soudu prvního stupně bylo zrušeno a věc mu byla vrácena k novému projednání,“ stojí v něm.

Obvodní soud vyhověl Kušnierzově žádosti o podmínečné propuštění na konci července, státní zástupkyně Smutná ale proti tomu podala stížnost, a tak exšéf dotačního soudu čekal za mřížemi, jestli nadřízený soud pro něj příznivé rozhodnutí potvrdí, to se ale nestalo. Jeho advokát Ladislav Mandík zrušující verdikt dosud nekomentoval, v úterý odpoledne v jeho kanceláři nikdo nezvedal telefon, nereagoval ani na zaslaný e-mail.

U Obvodního soudu pro Prahu 6 ale podle serveru iDNES.cz argumentoval, že jeho klient, ačkoliv byl za dotační podvody už dvakrát odsouzen, se jich dopouštěl pouze v jednom období. Dále podle něj splňuje všechny podmínky pro podmíněné propuštění.

Bývalý ředitel ROP Severozápad Kušnierz může na svobodu, rozhodl soud. Státní zástupce se odvolal

Číst článek

Tendence k trestné činnosti

Podle státní zástupkyně Smutné má ale Kušnierz za mřížemi zůstat. „Vzhledem k tomu, že pan odsouzený byl odsouzen souhrnným trestem, tedy za více trestných činů, tak to svědčí o tom, že to je osoba s tendencí k páchání trestné činnosti,“ uvedla v červenci u obvodního soudu.

Soud při rozhodování nakonec přihlédl ke vzornému chování, úhradě peněžitého trestu 750 tisíc, zajištěnému zaměstnaní i bydlení. A Kušnierze pustil na svobodu. Exšéfa dotačního úřadu ROP Severozápad přitom soud potrestal sedmi lety v roce 2016, již předtím ale skončil ve vězení kvůli úplatkům a zneužití pravomoci. Z vězení se ale dostal na podmínku.

Klíčová postava kauzy ROP

Exmanažer je aktuálně klíčovou postavou obří dotační kauzy ROP Severozápad. Po dvou odsouzeních se rozhodl spolupracovat s policií, kriminalisté tak díky jeho výpovědi rozdali obvinění vrcholným krajským politikům, úředníkům a podnikatelům na severu a západě Čech. V policejním sevření skončili vlivní byznysmeni Daniel Ježek a Alexandr Novák, kteří podle Kušnierze v pozadí rozhodovali, ke komu přitečou dotační stamiliony.

Alexandr Novák míří k výslechu v kauze ROP Severozápad v doprovodu obhájce Julia Kramariče. | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obvinění kvůli poškození finančních zájmů Evropské unie, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, účasti na organizované zločinecké skupině, zneužití pravomoci, porušení povinnosti při správě cizího majetku a podplácení si však vyslechli také někdejší ústecká hejtmanka Janu Vaňhová (ČSSD), exstarosta Chebu Petr Navrátil (ČSSD) a exposlanec Josef Novotný (ČSSD) a Jaroslav Borka (KSČM). V srpnu v souvislosti s případem detektivové obvinili také dalšího ústeckého exhejtmana Jiřího Šulce (ODS).  

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme