Petr Lessy pro ČRo: Pravda vyjde najevo, ničeho jsem se nedopustil

Nečekaně rychle, i když po mnoha veřejných neshodách s ministrem vnitra a premiérem, skončil dnes ve funkci policejního prezidenta Petr Lessy. Ministr vnitra Jan Kubice ho postavil mimo službu kvůli obviněním, která proti Lessymu vznesla Generální inspekce bezpečnostních sborů a která podporuje i státní zástupce. Jedná se o údajné zneužití pravomoci úřední osoby a pomluvu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policejní prezident Petr Lessy na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru

Policejní prezident Petr Lessy na zasedání sněmovního bezpečnostního výboru | Zdroj: ČTK

Rychlost odvolání překvapila prý předsedu vlády Nečase i vicepremiérku Karolínu Peake a prezident Václav Klaus dokonce prohlásil, že tento krok destabilizuje situaci nejen v policii, ale i na celé politické scéně.

Na uvolněné místo jmenoval ministr vnitra vzápětí dosavadního náměstka na policejním prezidiu Martina Červíčka. Odvolaný policejní prezident Petr Lessy mluvil o svém odvolání v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.

Dozvěděl jste se od generální inspekce nějaké podrobnosti? Co zjistila při vyšetřování vaší kauzy?

Já jsem se samozřejmě seznámil s obsahem zahájeného trestního stíhání vůči mé osobě a hrubě s těmito věcmi, které jsou zde uváděny, nesouhlasím.

Vy nepřipouštíte sebemenší pochybení v tomto případu, že byste o náměstkovi zlínské policie Jaroslavu Vaňkovi záměrně říkal nepravdy do médií, a tím se dopustil pomluvy?

Přehrát

00:00 / 00:00

Odvolaný policejní prezident Petr Lessy mluví o kauze výměny policejního ředitele v Ozvěnách dne na Radiožurnálu

Toto řízení už jednou bylo s výsledkem odložení ukončeno.

Uznáváte ale, že generální inspekce je tu od toho, aby posuzovala případná selhání policistů bez ohledu na jakém postu slouží?

Samozřejmě, já jsem jedině pro to. Já nemám nic proti nezávislému vyšetřování Generální inspekce bezpečnostních sborů a já doufám, že to vedení bude vedeno opravdu zcela nezávisle. A poté, co já po dohodě s právním zástupcem předložím první důkazy, tak se ukáže, na čí straně je pravda.

Máte obavu, že by inspekce mohla dojít k tomuto závěru pod tlakem z vyšších míst, třeba ze strany ministra vnitra?

Já doufám, že tomu tak není, že Generální inspekce bezpečnostních sborů je nezávislým sborem. Existuje teprve od 1. 1. letošního roku, a to by určitě nebylo dobrou vizitkou pro generální inspekci, aby jednala pod nějakým nátlakem, takže já opravdu věřím v její nezávislost, a to ukáže další vyšetřování.

Odvolání Petra Lessyho označil poslanec Tejc za puč

Číst článek

Takže to, z čeho jste obviněn, je z vašeho pohledu jen zástupný důvod aby se vás vaši kritici mohli zbavit?

Já si myslím, že tady pan ministr využil jedno z mnoha řízení, která v té věci proti mně vedl. Toto řízení se dostalo do takzvané další fáze. To znamená tím, že dneska bylo proti mně zahájeno trestní stíhání proti mně jako konkrétní osobě, tak že využil promptně toho, aby mě ne zprostil výkonu služby, ale dokonce po nějakých 22 letech služby mě propustil ze služebního poměru, a tím pádem velmi ukvapeně, rychle, a jmenoval nového policejního prezidenta.

Tady jsem opravdu velmi zvědavý, jak nezávisle bude pan ministr vnitra posuzovat rozklad, který já udám proti tomuto propuštění, protože ten rozklad bude posuzovat on. A pokud by mému rozkladu vyhověl, byť tam budou sebevětší důvody pro to, tak by se dostal do téměř neřešitelné situace, že by tady byli dva policejní prezidenti.

Věříte, že vám v tom může pomoct podpora z Pražského hradu?

Tady nejde o podporu nebo nepodporu. Já opravdu potřebuji, aby moje jméno bylo očištěno, protože já opravdu od roku 1990 – těch 22 let ve službě – jsem se nedopustil žádného přestupku, natož nějakého trestného činu, ze kterého jsem dneska obviňován a já myslím, že ta pravda vyjde najevo.

Kubice jmenoval policejním prezidentem náměstka Lessyho Martina Červíčka

Číst článek

Pokud jde o pozici policejního prezidenta, nebylo vám stejně už delší dobu jasné, že ta pozice je neudržitelná kvůli velkým neshodám s ministrem vnitra a vlastně i s premiérem?

Tak to je druhá záležitost, která měla být řešena a měla být posuzována, protože naše úloha – mě a pana ministra – je různá. Já odpovídám za činnost policie. A znovu říkám, že si myslím, že Policie České republiky pracuje a dosahuje velmi dobrých výsledků. Naopak, co má za úkol pan ministr vnitra, vytvářet podmínky pro činnost policie, tak bohužel do dnešního dne se tohoto úkolu nezhostil.

Jestli politická opozice v téhle souvislosti mluví o puči, o útoku na demokracii, vy byste použil podobný slovník?

Já opravdu nejsem politikem. Stále se ještě považuju za policistu, takže byť jsem byl propuštěn, takže já opravdu budu konstatovat pouze na základě faktů a na základě šetření generální inspekce pod dozorem státního zastupitelství a myslím si, že další dny ukážou.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme