Šéf civilní rozvědky Mlejnek po kritice rezignuje. ‚Tlak na něj byl enormní,‘ hodnotí Rakušan

Ředitel Úřadu pro zahraniční styky a informace Petr Mlejnek rezignuje na svou funkci. Řekl to ve středu serveru Lidovky.cz. Radiožurnálu potvrdil informaci ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Šéf civilní rozvědky čelil v posledních týdnech kritice kvůli svým kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který je obviněn v korupční kauze Dozimetr. Dočasnou hlavou rozvědky bude do nalezení nového ředitele někdo jiný, řekl premiér Petr Fiala (ODS).

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 15:15 31. 8. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Mlejnek ve sněmovně

Petr Mlejnek ve sněmovně | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Petr Mlejnek svou rezignaci na post ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace serveru Lidovky.cz sám potvrdil. Na dotaz redakce, zda to je pravda, odpověděl pouze: „Ano je.“

Ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že Mlejnkovo rozhodnutí respektuje, ale mrzí ho to. Podle něj měl veškeré předpoklady, aby funkci ředitele vykonával dobře, což za poslední měsíc svou prací dokázal.

„Jeho rozhodnutí chápu, tlak na něj, jeho rodinu i službu samotnou byl enormní, poznamenal Rakušan.

Také premiér Petr Fiala ocenil Mlejnkovo rozhodnutí rezignovat. Očekává, že krok povede k zklidnění situace v oblasti, která je pro bezpečnost Česka důležitá, sdělil agentuře ČTK.

Rezignace Petra Mlejnka na post ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) je prakticky okamžitá. Dočasným řízením civilní rozvědky bude do nalezení nového řádného ředitele pověřen někdo jiný. Po středečním jednání vlády to novinářům řekl Fiala.

„Rezignace je prakticky okamžitá. Dočasným řízením ÚZSI bude pověřen někdo jiný, a to na poměrně krátkou dobu do chvíle, než bude vybrán nový řádný ředitel,“ uvedl ministerský předseda. Věří, že nový šéf civilní rozvědky bude vybrán poměrně rychle.

Civilní rozvědka má nového šéfa od začátku července. Měsíc a dva dny poté, co se Mlejnek ujal svého úřadu, Seznam Zprávy zveřejnily informaci o tom, že se stýkal s lobbistou Michalem Redlem. Ten čelí obvinění v kauze Dozimetr, která se týká údajné korupce v pražském dopravním podniku.

Hlubučka obviněného v korupční kauze kolem pražského dopravního podniku pustili z vazby

Číst článek

Mlejnek své kontakty vysvětloval tím, že se s lobbistou scházel v minulosti pracovně, nemohl prý vědět, že bude Redl stíhán. Schůzky se uskutečnily v době, kdy Mlejnek působil v obchodní společnosti.

K výměně ředitele civilní rozvědky vyzval poslanecký klub Pirátů, kteří jsou součástí vlády. Předseda tohoto poslaneckého klubu Jakub Michálek ve středu Mlejnkovo rozhodnutí ocenil.

Opozice kvůli tomu požaduje odvolání ministra vnitra Rakušana, který si Mlejnka vybral. Chce dokonce vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, které se uskuteční 1. září. Předseda ANO Andrej Babiš ve středu potvrdil, že na schůzi i přes rezignaci Mlejnka trvá. Premiér Petr Fiala z ODS už ale dříve řekl, že kabinet hlasování ustojí.

Rakušan i Fiala několikrát zopakovali, že za Mlejnkem stojí. Chtěli ho prý odvolat v jediném případě, pokud by nezískal bezpečnostní prověrku na stupeň přísně tajné, o kterou si zažádal.

Kauza Dozimetr

Úřad pro zahraniční styky a informace je jednou ze tří českých tajných služeb. Kromě Úřadu pro zahraniční styky a informace má český stát ještě Bezpečnostní informační službu a Vojenské zpravodajství. Všechny mají za úkol chránit zemi a její obyvatele tím, že dodávají státní správě a ústavním činitelům zpravodajské informace.

Schůze k vyslovení nedůvěry vládě bude 1. září. Svolala ji Pekarová Adamová na žádost ANO a SPD

Číst článek

Policisté v červnu v kauze Dozimetr obvinili kvůli hospodaření v pražském dopravním podniku více než deset lidí. Patří k nim vedle podnikatele Michala Redla mimo jiné bývalý primátorův náměstek za STAN Petr Hlubuček a někdejší člen představenstva podniku Matej Augustín.

Hlubuček i Augustín se tento týden dostali z vazby na svobodu. Vazebně stíháni jsou nadále kromě Redla také podnikatelé Pavel Kos a Zakaria Nemrah.

Redl byl už v minulosti stíhán v souvislosti s trestnou činností Radovana Krejčíře. Podle serveru iROZHLAS.cz unikl v těchto kauzách postihům kvůli údajné psychické nemoci. Od roku 2008 je Redl podle soudů oficiálně částečně nesvéprávný a potřebuje opatrovníka.

ako, mfk, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme