Pavel začne vykonávat funkci z Hradu, až když bude mít jistotu, že je to bezpečné, uvedla jeho mluvčí

V pondělí dopoledne se na zámku v Lánech sejde nově zvolený prezident Petr Pavel a dosluhující prezident Miloš Zeman. Ten chce podle svých slov Pavlovi popsat, v čem spočívá „prezidentský úděl“. Petr Pavel by rád probral všechno, co souvisí s předáním úřadu. Podle mluvčích Pavla i Zemana není obsah setkání dopředu daný a vyplyne teprve z diskuse.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nově zvolený prezident Petr Pavel dorazil za Milošem Zemanem do Lán

Nově zvolený prezident Petr Pavel dorazil za Milošem Zemanem do Lán | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Očekávám, že bude ke schůzce konstruktivní přístup, stejně jako byl ke schůzkám na úrovni ředitelů kanceláří, tajemníků, případně tiskových mluvčích. Nemyslím si, že by měla vznikat nepřátelská atmosféra,“ řekl k plánované schůzce Petr Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu. Moderuje Lukáš Matoška

Přestože Petr Pavel nedávno prohlásil, že z bezpečnostního hlediska nepovažuje Pražský hrad za vyhovující, podle jeho mluvčí Markéty Řehákové to není důvod k obavám, že by schůzka neměla proběhnout nekonfliktně.

„Názory nově zvoleného prezidenta Petra Pavla na výkon úřadu, jak se s ním potýkal Miloš Zeman, jsou dlouhodobě známé a je zcela normální a očekávané, že se zkrátka ve svém přístupu úplně neshodnou, protože jsou každý z jiného těsta,“ říká Řeháková.

Zvolený prezident Petr Pavel pro týdeník Respekt řekl, že chce nechat Hrad po své inauguraci bezpečnostně prohlédnout. Obává se totiž podle svých slov mimo jiné odposlechů. Vzhledem k tomu, že Pavel získá pravomoci až po inauguraci, podle Řehákové se začne prohlídka domlouvat až v ten moment.

„Názory Petra Pavla na výkon úřadu, jak se s ním potýkal Miloš Zeman, jsou dlouhodobě známé.“

Markéta Řeháková

„To bude čas, kdy začneme řešit možnosti auditů, které lze objednat, a případně i bezpečnostní prohlídky. To, jaké obsahově budou, vyplyne také z protokolů a výsledků kontroly NKÚ (Nejvyššího kontrolního úřadu), ke kterým v tuto chvíli samozřejmě nemáme přístup,“ vysvětluje Řeháková.

O dalších krocích, které nová kancelář prezidenta učiní ohledně bezpečnostního auditu, se podle Řehákové rozhodne, jakmile bude mít Pavel k dispozici výsledky poslední kontroly NKÚ z loňského roku.

Podle Řehákové přitom Pavel a jeho tým nebudou po inauguraci do prostor Hradu spěchat. Pravděpodobně tak nový prezident začne vykonávat svou funkci z Pražského hradu až v momentě, kdy bude mít jistotu, že je to bezpečné.

Ke konci dubna na Pražském hradě skončí šéf Útvaru pro ochranu prezidenta Martin Baláž. Petr Pavel přitom k Útvaru v minulosti vyjadřoval nedůvěru.

„Nehovoří o tom, že by cítil nedůvěru k celému útvaru, ale jedná se o některé členy. Spolupráce mezi ochranným týmem a prezidentem je velice úzká, protože ho doprovází opravdu 24 hodin denně na všechny schůzky a jednání. Například když cestuje, důvěra musí být stoprocentní,“ vysvětluje Řeháková.

Poslechněte si celý pořad v audiozáznamu výše. 

Lukáš Matoška, arych Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme