Generál Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější na pomoc boji proti koronaviru

Bývalý vrchní představitel české armády i NATO Petr Pavel založil iniciativu Spolu silnější, která má pomoci lidem zapojeným do boje s koronavirem. Jejím cílem je shánět peníze a následně podpořit dobrovolníky, kteří například vyrábí ochranné pomůcky. Na transparentní účet mohou lidé přispět přes webové stránky www.spolusilnejsi.cz. Hlásit se na nich mohou zároveň lidé nebo organizace, které potřebují urgentní pomoc.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel, generál Armády ČR

Petr Pavel, generál Armády ČR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Petr Pavel to se svými spolupracovníky řekl na pondělní tiskové konferenci. Za posledních několik dnů iniciativa vybrala 150 tisíc korun, pomohla třem organizacím.

Pavel ocenil vlnu solidarity, která se zvedla v souvislosti s pandemií koronaviru. Řekl, že sám poskytl několik individuálních darů, chtěl se ale do pomoci zapojit systémově. Rozhodl se proto založit iniciativu, která má v podtextu název Pomáháme pomáhat. „Ne všichni z nás dokážou vyvíjet respirátory, ušít roušky, montovat štíty nebo poskytnout asistenci v místě, kde je jí třeba. Ale mnozí i přes krizi dokážeme pomoci finančním darem,“ poznamenal.

Jak postupovat, pokud vám teď hrozí exekuce? Expertka online odpovídala na dotazy čtenářů

Číst článek

Podle Pavla není možné v současné situaci spoléhat jen na prostředky státu. Iniciativa má dát široké veřejnosti možnost finančně přispět na transparentní účet. Pavel se svými spolupracovníky, mezi kterými je například diplomat Petr Kolář, založil účet pod svým již existujícím spolkem Bezpečná budoucnost. Důvodem podle Pavla je, že registrace by trvala příliš dlouho a s pomocí chtěli přijít rychle.

Dosud vybrali asi 150 tisíc korun, z toho 100 tisíc rozdělili mezi tři vybrané projekty. Peníze na nákup potravin pro lidi v nouzi o víkendu předali Dobrovolnickému centru v Ústí nad Labem. Dnes podpořili firmu Eggobags a jejího majitele Jakuba Jarolíma, který vyrábí ochranné štíty. Koupí mu materiál potřebný pro výrobu v hodnotě 40 tisíc korun. Platforma Sousedská pomoc dostane od iniciativy karty na pohonné hmoty pro dobrovolníky, kteří rozváží roušky, potraviny a další potřebné věci.

Pavel odmítl, že by vznik iniciativy souvisel s jeho případným vstupem do politiky. Zároveň poznamenal, že i po zvládnutí prvního nárazu krize bude ohrožení v sociální oblasti trvat i další měsíce, a solidaritu lidí je proto již nyní potřeba podchytit, aby bylo možné pomáhat i v další fázi. „Každá krize je příležitostí k tomu, jak být ještě lepší,“ poznamenal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme