Prezident Pavel jmenoval lidovce Výborného ministrem zemědělství. V čele resortu střídá Nekulu

Prezident Petr Pavel jmenoval lidovce Marka Výborného ministrem zemědělství. Uvedl, že změny ve vládě považuje za přirozenou věc. Výborný nahradí Zdeňka Nekulu, který oznámil rezignaci před dvěma týdny.

Praha (Aktualizováno: 10:37 29. 6. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel jmenoval Marka Výborného ministrem zemědělství

Prezident Petr Pavel jmenoval Marka Výborného ministrem zemědělství | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: Český rozhlas

„Změny ve vládě považuji za naprosto přirozenou věc, mimořádné by byly prodlevy,“ řekl Pavel. Podotkl, že vláda má kontinuitu a je v plném složení. Pro působení v čele zemědělství podle prezidenta nebude pro Výborného odbornost „úplně tou kritickou kvalitou“.

Zkušenost, kterou Výborný má z koaličních jednání podle něj bude víc, než specializace na zemědělství. Zdůraznil, že jeho působení se bude dotýkat dalších oblastí, bude vyžadovat manažerské schopnosti dosáhnout konsenzu víc, než být odborníkem na jednu oblast.

Nekula kritizovaný za nezvládnutou komunikaci kroků proti zvyšování cen potravin oznámil rezignaci před dvěma týdny. Zdůvodnil to nedostatkem podpory od vlastní strany. Jeho odchod kvitovala opozice. Nominaci někdejšího předsedy KDU-ČSL Výborného přivítal premiér Petr Fiala (ODS).

Od března, kdy Pavel vystřídal na Hradě prezidenta Miloše Zemana, je střídání na ministerstvu zemědělství čtvrtou změnou ve vládě. Den poté, co se ujal funkce hlavy státu, jmenoval Pavel ministrem životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL). V květnu po rezignaci Vladimíra Balaše pověřil řízením ministerstva školství Mikuláše Beka, který do té doby zastával funkci ministra pro evropské záležitosti. Tím se poté stal Martin Dvořák (oba STAN).

Premiér Fiala má Výborného za zkušeného politika s morálním kreditem, pro vládu bude podle něj velkou posilou. Výborný se dosud věnoval hlavně školství, volebním zákonům či problematice oddlužení, v čele zemědělství se chce soustředit hlavně na zlepšení komunikace. Snažit se bude také o podporu zájmů zemědělců v Česku i v Evropské unii, zajištění potravinové bezpečnosti, o rozvoj ekologického zemědělství a lepší hospodaření s vodou. Výborný už dříve uvedl, že se chce v blízké době setkat se zástupci všech organizací spojených se zemědělstvím a potravinářstvím.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme