Generál Pavel: Ruská informační kampaň je podprahová. Neuvědomujeme si, že jsme jí vystaveni

Rusko není spokojené se současným uspořádáním světa, proto vede proti státům aliance konfrontační politiku a dezinformační kampaň, upozorňuje předseda vojenského výboru NATO, armádní generál Petr Pavel v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Armádní generál Petr Pavel | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Pro hybridní válku ze strany Ruska existuje celá řada důkazů. „Když se podíváme na ruskou bezpečnostní strategii, ruskou vojenskou doktrínu, tak tyto dokumenty uvádějí informační válku jako součást kontinuálního konfliktu, kterým Rusko v podstatě chápe lidskou historii. Pouze se liší intenzita a použité prostředky. Rusko zcela nepokrytě říká, že NATO a západ jsou protivníkem a v této době proti němu vedou informační kampaň,“ objasňuje šéf vojenského výboru NATO Pavel.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Dvacet minut Radiožurnálu byl předseda vojenského výboru NATO armádní generál Petr Pavel.

„Hybridní válka je nezpochybnitelný fakt,“ pokračuje Pavel. I přes problémy s identifikací některých zdrojů působení, zůstává podle něj velké množství informací, které přichází z Ruska. „Dezinformace, různé informační působení, případně i některé aktivity za hranou zákona,“ vyjmenovává.

V tuto chvíli intenzita informační války stoupá. „Hodně se toho děje, takže je celkem přirozené, že veřejnost o tak velkém toku událostí nemůže mít úplné informace. Takové prostředí nahrává tomu, aby se informace různým způsobem prefabrikovaly. A Rusko toho umně využívá,“ vysvětluje generál.

Kampaň je podprahová

Veřejné mínění se daří Rusku nejenom ovlivňovat, ale zasévat nedůvěru v instituce demokratických států, tvrdí Pavel. „Kampaň je nebezpečná v tom, že je podprahová. Mnohdy si neuvědomujeme, že jsme jí vystaveni. Mnohdy dezinformace jsou velice jemného charakteru, příměs nepravdivé informace je pouze okrajová. V jiných případech je ta dezinformace téměř úplná.“

V České republice máme tendence podceňovat nebezpečí ruské informační kampaně, tvrdí. „Právě jedním z výsledků toho působení je relativizace hrozby. Pokud budeme dlouhodobě a v mnoha různých obměnách lidem vykládat, že Rusko bezpečností hrozbou není, pak mnoho lidí bude mít tendenci tomu věřit. Pokud jim nedáme dostatečné argumenty, že je to pouze manipulace, tak se nemůžeme divit, že mnoho lidí u nás tu hrozbu nevidí,“ vysvětluje generál Pavel.

Marie Bastlová, Jakub Wojtovič Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme