Petr Pavel ocenil generálního tajemníka NATO Stoltenberga. Udělil mu Řád TGM III. třídy

Prezident Petr Pavel ve čtvrtek na Pražském hradě udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie. Stoltenberg se zásadním způsobem zasloužil o upevňování demokracie a stability ve střední a východní Evropě, řekl v prohlášení na úvod ceremoniálu vedoucí prezidentské kanceláře Milan Vašina.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:12 30. 5. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy generálnímu tajemníkovi NATO Jensi Stoltenbergovi

Řád TGM prezident uděluje nebo propůjčuje lidem, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

Udělení vyznamenání je uznáním přínosu, kterým šéf NATO přispěl k evropské bezpečnosti i transatlantickým vztahům, řekl v projevu Pavel. Ocenil jej za podíl na upevňování demokracie v Česku.

„Uplynulé čtvrtstoletí bylo pro Českou republiku rozhodně úspěšným obdobím. Obdobím bezpečí, prosperity a svobody. Naše členství v NATO na tom má zásadní podíl. Z vlastní zkušenosti mohu dodat, že na tomto úspěchu nesete osobní podíl,“ řekl prezident Stoltenbergovi.

Ukrajina dostane díky české iniciativě munici za 40 miliard. Přispělo 15 zemí, řekl Fiala

Číst článek

Za desetileté Stoltenbergovo působení v čele NATO se podle Pavla významně proměnilo mezinárodní prostředí a s tím také celá aliance, mimo jiné se rozšířil počet členů na 32.

Zlomovým bodem byla ruská invaze na Ukrajinu v únoru 2022, odkdy spojenci pod Stoltenbergovým vedením poskytovali ukrajinským obráncům bezprecedentní podporu a zároveň zajišťovali obranu území NATO.

Aliance podle prezidenta zůstává vojensky silná a zároveň se stává politicky silnější a zaujímá globálnější přístup. Zmínil také navyšování rozpočtů na obranu v jednotlivých členských státech. „V letošním roce se očekává, že 18 spojenců včetně Česka vynaloží na obranu minimálně dvě procenta hrubého domácího produktu,“ podotkl Pavel.

Ukrajina může použít zbraně NATO na území Ruska. Alianci to do války nezatáhne, řekl Stoltenberg

Číst článek

„Tím vším jste alianci prováděl s rozhodností a se šarmantním humorem sobě vlastním, který není ve Skandinávii tak úplně obvyklý,“ poznamenala hlava státu. „Cílem NATO není vést válku, ale válce předcházet především cestou odrazování případných agresorů od jejich úmyslů,“ konstatoval.

Označil to za motivaci všech zemí, které se do aliance snaží vstoupit, neboť ji vnímají jako společenství přinášející mír, bezpečí, spolupráci a demokracii.

Bývalý norský premiér Stoltenberg stojí v čele NATO od roku 2014, zástupci členských států mu naposledy loni v létě prodloužili funkční období o další rok do letošního září. Pavel se Stoltenbergem v minulosti po tři roky společně působili ve vedení aliance.

Řád TGM je vysokým státním vyznamenáním. Prezident ho uděluje nebo propůjčuje lidem, kteří se vynikajícím způsobem zasloužili o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv. Řád má pět tříd, z nichž nejvyšší je I. třída.

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg s Řádšm Tomáše Garrigua Masaryka III. třídy | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme