Pavel navštíví v prvních 100 dnech po inauguraci všechny sousední země. Zamíří i do Bruselu a Kyjeva

Zvolený prezident Petr Pavel hodlá v prvních sto dnech ve funkci navštívit všechny sousední země a zamíří také do Bruselu. V dubnu chce jet na Ukrajinu, která čelí ruské agresi. Pavel to řekl na páteční debatě časopisu Respekt v pražském kulturním centru DOX. Funkci hlavy státu převezme Pavel při inauguraci, která se uskuteční 9. března.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel po setkání s Milošem Zemanem

První cesta prezidenta Pavla hned po inauguraci povede tradičně na Slovensko | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Svými zahraničními cestami chce dát Pavel najevo, že Česká republika je na prezidentské úrovni zpátky u aktivního pojetí zahraniční politiky. „Já nepředpokládám, že bych se v tomto období měl vypravovat někam dál, protože naše okolí považuji skutečně za prioritu,“ uvedl ke svým plánům na prvních sto dní ve funkci.

Inaugurační ceremoniál je prakticky hotový, ladíme už jen detaily, říká budoucí kancléřka Vohralíková

Číst článek

První cesta prezidenta Pavla hned po inauguraci povede tradičně na Slovensko. Následně pojede do Polska a 21. a 22. března do Německa. V dubnu má Pavel v plánu navštívit sídla Evropské unie a Severoatlantické aliance v Bruselu. Týž měsíc chce jet na Ukrajinu.

V květnu hodlá nový český prezident navštívit Maďarsko a Rakousko. Pozvání na cestu do Vídně dostal Pavel při čtvrtečním setkání s rakouským prezidentem Alexandrem Van der Bellenem, který byl na návštěvě Prahy, aby se rozloučil s končícím prezidentem Milošem Zemanem.

Pavel pro americkou CNN: Putinův výklad událostí na Ukrajině je odtržený od reality

Číst článek

„Děkuji a v květnu se budeme těšit na schůzku i na sachr,“ napsal Pavel s nadsázkou na twitteru a vzkaz doplnil fotografií z neformálního setkání s Van der Bellenem v malostranské restauraci U Glaubiců.

Zájem o návštěvu Ukrajiny projevil Pavel už krátce po zvolení novým českým prezidentem. Uvedl tehdy, že by Kyjev rád navštívil společně se slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Na konci ledna Pavla pozval k návštěvě napadené země ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který v telefonickém rozhovoru Pavlovi poděkoval za podporu Ukrajiny. O návrh termínu návštěvy Pavel ukrajinskou stranu požádal v únoru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme