Srozumitelný hlas i silný příběh. Pavel představil senátorům kandidáty na ústavní soudce

Prezident Petr Pavel by považoval za solidní, aby v případě odmítnutí kandidátů na soudce Ústavního soudu Senát jasně artikuloval své námitky nebo výhrady vůči těmto uchazečům. Senátorům to ve středu řekl ve svém projevu předtím, než budou o jeho nominacích hlasovat.

Praha (Aktualizováno: 14:00 31. 5. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Petr Pavel v Senátu

Prezident Petr Pavel v Senátu | Foto: Roman Vondrouš | Zdroj: ČTK

Někdejší předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a bývalá šéfka Soudcovské unie Daniela Zemanová mají podle Pavla vynikající renomé, u každého z nich vysvětlil senátorům svou nominaci a vyzdvihl jejich klady.

Pavel zdůraznil, že jeho povinností je postupně vybírat kandidáty, kteří budou ochraňovat českou ústavnost ve chvíli, kdy se jen do příštího června vymění dvě třetiny z 15 soudců. „Vaší ústavní odpovědností je posoudit, zda se mi to podařilo. Pokud ano, tak vyslovit souhlas s jejich jmenováním,“ řekl senátorům Pavel.

Baxa, Wintr i Zemanová. Senát schválil trojici hradních kandidátů na Ústavní soud

Číst článek

Pokud však kandidáty Senát odmítne, Pavel by si přál, aby při respektu k tajnému hlasování bylo jasné, proč se tak stalo. „Považoval bych za solidní, aby byly jasně artikulovány námitky nebo výhrady proti kandidátům,“ řekl.

Uchazeči do procesu schvalování vstupují s tím, že budou před národem „vysvlečeni téměř donaha“, takže by si zasloužili vědět, proč se ústavními soudci stát nemohou, dodal.

Výběr ústavních soudců označil Pavel za velkou odpovědnost, protože soud chrání práva jednotlivců i demokratickou povahu politického systému. Silný a nezávislý Ústavní soud je podle něj nejlepší obranou proti autoritářům.

Soudci nesmí být prodlouženou rukou konkrétních politických sil, vlivových skupin, podléhat tlaku veřejného mínění. Nesmí ale také podlehnout pýše z toho, že mají poslední slovo. Soud proto musí být složený z vysoce kompetentních a přitom různorodých osobností, řekl.

Volné hlasování

U Zemanové prezidenta zaujal její životní i profesní příběh, kdy přešla od správního soudnictví do civilní justice a věnovala se pohnutým osudům dětí a jejich opatrovníků. Když byla ve vedení Soudcovské unie, starala se o témata soudcovské profesní etiky a sebereflexe, uvedl Pavel. Přestože se nebojí argumentovat proti svým kolegům, hledá vždy konsenzus, ocenil prezident.

Baxa je podle něj nositelem unikátních zkušeností. Nejvyšší správní soud, v jehož čele působil, je podle Pavla soud s vynikající pověstí a významným dopadem na kultivaci veřejné správy. Prezidenta oslovil také schopností srozumitelně vysvětlovat právní argumenty široké veřejnosti.

Situace je kritická, Ústavní soud nebude moci bez lidí plnit svou funkci, apeluje na Senát Rychetský

Číst článek

Wintr podle hlavy státu Ústavu představuje jako významný celek opřený o časem ověřené principy. V době koronavirové pandemie byl srozumitelným hlasem, volajícím po zárukách právního státu, uvedl Pavel. Svojí erudicí přispíval k činnosti Legislativní rady vlády za vlády tří premiérů.

Senátoři klubů Starostové a nezávislí a ODS a TOP 09 budou o kandidátech prezidenta Petra Pavla do funkce ústavního soudce hlasovat podle vlastního uvážení.

Většinový názor senátorů KDU-ČSL je podle předsedy frakce Josefa Klementa podpořit všechny tři kandidáty. Předseda klubu STAN Jan Sobotka před středeční schůzí řekl, že podle jeho frakce „žádný z kandidátů nezklamal, všichni jsou vhodní pro výkon funkce“, záležet nicméně bude na názoru každého jednoho senátora. Šéf senátorů ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra řekl, že každý člen jeho klubu má osobní názor na každého z trojice navrhovaných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme