Velvyslanec v Rusku bude. Řeší se ale, v jakém časovém sledu, oznámil prezident Pavel na tiskové konferenci

V dlouhodobém horizontu se počítá s tím, že Česko by mělo mít velvyslance v Rusku. Na tiskové konferenci po jednání nejvyšších ústavních činitelů o zahraniční politice to ve čtvrtek řekl prezident Petr Pavel. Jako první se podle něj nejspíš bude řešit post zástupce velvyslance.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pavel

Petr Pavel | Foto: René Volfík | Zdroj: René Volfík

Velvyslancem v Rusku je Vítězslav Pivoňka, který ale už několik měsíců pobývá v Česku. Diplomat Jiří Čistecký v Moskvě působí jako zástupce velvyslance.

Konference o klimatu s 90 tisíci účastníky? Měli bychom se nad tím zamyslet, hodnotí Pavlův poradce

Číst článek

Pavel se dříve k otázce nového ambasadora v Moskvě vyjadřoval zdrženlivěji než například ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Ve čtvrtek prezident řekl, že zásadní neshoda o tom, zda místo obsadit, nebyla, řešilo se ale, v jakém časovém sledu.

„Teď jsme v situaci, kdy jak velvyslanec, tak dvojka na velvyslanectví budou muset být nahrazeni. V pořadí asi obráceném, tedy nejdříve budeme řešit zástupce a potom teprve velvyslance,“ poznamenal Pavel. Závisí to ale podle něj na vývoji situace.

„Je normální mít v dalších zemích, se kterými chceme mít nějaké vztahy, velvyslance. Naopak ale není normální, když nějaká země vede agresivní válku proti jiné zemi. To je faktor, který musíme brát v úvahu,“ řekl prezident v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Petr Pavel uvítal Válkovu dohodu s lékaři. Podle něho se ale nejedná o systémové řešení

Číst článek

Podle premiéra Petra Fialy (ODS) je na krocích týkajících se velvyslance v Rusku shoda. Za rozumné má postupovat v souladu se spojenci. „Včera (ve středu) v Moskvě předávali pověřovací listiny zástupci řady států i z Evropy. I v tomto kontextu se na tu otázku musíme dívat,“ dodal. Podle informací ČTK se jednalo například o Německo nebo Británii.

Pivoňka je velvyslancem v Rusku od roku 2018, předtím čtyři roky stejný post zastával v Ázerbájdžánu. V letech 2006 až 2011 působil jako zástupce velvyslance v Kyjevě, zhruba rok také jako chargé d'affaires.

ČTK, trs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme