Kopie Pavlova webu pochází z anonymního serveru, e-mailové adresy z ruského Yandexu

Den před volbami se začal mezi lidmi šířit e-mail s odkazem na kopii volební stránky Petra Pavla – s jednou změnou. A to textem o údajném generálově úmrtí. Informace je samozřejmě lživá, jak potvrdil i přímo Pavlův tým. Falešnou stránku tvůrci vytvořili tak, aby se nedalo vystopovat, kdo za ní ve skutečnosti stojí. Pochází z anonymního serveru, za jehož doménu se platí kryptoměnou, e-maily autoři rozesílají z ruského serveru Yandex.

Doporučujeme Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezidenská kampaň Petra Pavla na Staroměstském náměstí

Petr Pavel žije, zprávy o jeho smrti jsou falešné | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Oficiální oznámení o úmrtí kandidáta,“ tak začíná text na falešné webové stránce kandidáta na prezidenta Petra Pavla s jeho černobílou fotografií.

Motivace na vytvoření podobné stránky jsou přitom nejasné, a to proto, že není možné snadno zjistit autora. Kromě zmíněného nového textu totiž na stránce nedošlo k žádné úpravě, která by tvůrce na první pohled identifikovala.

Jak se podařilo zjistit serveru iROZHLAS.cz, web je registrovaný u poskytovatele hostingových služeb, společnosti Njalla. Firmu založil před pěti lety Peter Sunde, který stojí třeba i za projektem The Pirate Bay.

Společnost zajišťuje zákazníkům vysokou míru anonymity. A to třeba i díky systému plateb za poskytované služby. Ty se totiž odehrávají pomocí kryptoměn.

Falešné adresy

E-mailové zprávy, ze kterých se odkaz na falešné stránky šíří a které se snaží budit zdání, že jde o adresy Pavlových mluvčích, autoři rozesílají z ruského serveru Yandex.

E-maily rozesílají autoři manipulace z ruského serveru Yandex | Zdroj: iROZHLAS.cz

To ale nemusí nutně znamenat, že jde o Ruskem vedený útok na jednoho z prezidentských kandidátů. Autoři falešné webové stránky využívají dostupné služby, která nevyžaduje jejich identifikaci.

Elektronické adresy mají budit zdání, že náleží Pavlovým mluvčím Evě Hromádkové a Markétě Řehákové. Nejsou přitom funkční. Při reakci na zaslaný e-mail dorazí obratem pouze chybové oznámení.

Od skutečných adres Pavlových mluvčích se liší právě internetovou doménou. Zatímco skutečné e-mailové schránky reálných mluvčích obsahují doménu „generalpavel.cz“, ty falešné „generalpavel2023.com“.

‚Ano, žiju‘

Autoři manipulace v prvním e-mailu, který pochází z fiktivní schránky hromadkova@generalpavel2023.com, informují nejprve o údajné generálově smrti. V dalším e-mailu, který má náležet Markétě Řehákové, úmrtí dementují s tím, že generál sice žije, měl mít ale vážný zdravotní problém.

Ani jedna z informací není pravdivá, jak vyvrátil sám Pavel na sociálních sítích. Jednoznačně lež odmítl a avizoval, že se celým případem už zabývá také policie.

„Ano, žiju. Nikdy jsem nemyslel, že to budu muset napsat na sítě. Někdo rozesílá jménem mé mluvčí falešnou kopii mého webu se zprávou o mé smrti. Antikampaň dosáhla nového dna, pojďme tomu říct rázné ne ve volbách! Sdílejte, pravda znovu zvítězí,“ napsal Pavel na sociální síti Twitter.

Tomáš Pika, Jan Cibulka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme