Kanada 6:1 Česko

Petr Pithart: Rozhodnutí Ústavního soudu nelze zvrátit

Verdikt Ústavního soudu o možném odkladu předčasných voleb do sněmovny jde podle některých poslanců nad rámec jeho pravomocí. To si ale rozhodně nemyslí první místopředseda Senátu za KDU-ČSL Petr Pithart.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Pithart (KDU-ČSL) | Foto: Luboš Wišniewski

Podobné rozhodnutí Ústavního soudu Pithart předpokládal a očekával. Rádiu Česko k tomu Pithart řekl:

"Já jsem sám s většinou senátorského klubu KDU hlasoval proti zákonu, který byl nazván ústavním, ale ústavní není, protože ústavní zákon mění nebo doplňuje Ústavu. Tento zákon nedělal ani jedno, ani druhé. Mne to nepřekvapilo, podle mne Ústavní soud splnil svou povinnost. Teď ještě musí rozhodnout meritorně to znamená nejen o vyhlášení voleb, ale i o ústavnosti zákona."

"Jsem přesvědčen, že si s tím dá práci, aby to bylo přesvědčivé. Nevím, kdy to můžeme očekávat, ale nedovedu si představit, že by rozhodnutí bylo nějak zvráceno, to je prostě nemyslitelné. A nikdo to nemůže zvrátit, žádná politická strana. To by, s prominutím, muselo být učiněno nějakým státním převratem."

Příprava říjnových voleb pokračuje i přes rozhodnutí Ústavního soudu o jejich možném odložení. Ministerstvo vnitra zatím nezastaví chystaný tisk volebních lístků. Řekl to ministr Martin Pecina.

Postup Ústavního soudu kritizoval prezident Václav Klaus. Nelíbí se ani předsedům nejsilnějších politických stran. Spolu se šéfy parlamentních komor a premiérem se dnes dopoledne všichni sejdou na Pražském hradě. O svolání schůzky požádal prezidenta předseda ODS Mirek Topolánek.

Lídři nejsilnějších politických stran se už včera shodli na tom, že situaci by mohla vyřešit obecná změna ústavy. Tu by podle nich Parlament mohl přijmout v řádu několika dnů. Volby by se tak mohly konat ve stanoveném říjnovém termínu.

Přečtěte si také:
Právníci: ÚS si prodloužil čas na posouzení Melčákovy stížnosti
Politické špičky budou na Hradě řešit, jak dál po verdiktu ÚS
Klaus svolává na Hrad mimořádnou schůzku kvůli rozhodnutí ÚS
Předčasné volby může ovlivnit ústavní stížnost poslance Melčáka

Milan Kopp, Milada Richterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme