Šéf antimonopolního úřadu po razii vykázal půjčku od majitele Fio banky. O milionové smlouvě oba mlčí

  • Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj, u něhož policie zasahovala v souvislosti s kauzou mýto, si podle zjištění serveru iROZHLAS.cz půjčil téměř dva miliony korun od spolumajitele Fio banky a miliardáře Petra Marsy.
  • Stojí to v Rafajově majetkovém přiznání za rok 2018, které šéf Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) odevzdal před dvěma týdny.
  • Informaci o půjčce Rafaj v přiznání uvedl necelé čtyři měsíce poté, co kriminalisté u něj doma během březnové razie zabavili podle deníku Právo dva miliony korun v obálkách zastrčených za oblečením ve skříních.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Brno/Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jiří Salik Sláma/MAFRA | Zdroj: Profimedia

O půjčce ve výši 1,75 milionu korun nejsou v Rafajově veřejně dostupném majetkovém přiznání žádné podrobnosti. Jediné, co lze vyčíst, je to, že měla být poskytnuta loni.

Šéf antimonopolního úřadu Rafaj zatím neuspěl se stížností na zásah, který měl odhalit miliony ve skříni

Číst článek

Z předchozího majetkového přiznání, které Petr Rafaj odevzdal k 1. září 2017, ale vyplývá, že má u Marsovy Fio banky jak běžný, tak termínovaný účet. Ve zmíněném období měl na obou dohromady uloženo něco málo přes tři miliony korun.

Z katastru nemovitostí dále server iROZHLAS.cz vyčetl, že ani Petr Rafaj, ani jeho žena Bronislava v posledních třech letech neinvestovali do nemovitosti. K poslední koupi – v tomto případě chaty na Českokrumlovsku – došlo ze strany Rafajové v roce 2015.

‚Děkuju, na shledanou‘

Na dotazy, proč Rafajovi půjčil z pozice fyzické osoby a neposkytl mu úvěr prostřednictvím své banky, kdy a zda vůbec byla uzavřena mezi dotyčnými smlouva a k čemu měly být peníze využity, Petr Marsa neodpověděl.

Redakci iROZHLAS.cz se s ním nepodařilo spojit ani přes Fio banku, ani přes Asociaci úvěrových institucí, v níž je prezidentem. Do uzávěrky textu nereagoval ani na zaslaný e-mail, jenž mu přeposílal i obchodní ředitel Fio banky Jan Bláha.

Sdílnější nebyl ani Rafaj. Nezvedal telefon, dovolat se nedalo ani na tiskové oddělení antimonopolního úřadu.

„V současné době se nebudeme vyjadřovat. Děkuju, na shledanou,“ reagoval pro iROZHLAS.cz Rafajův advokát David Kojzar poté, co se dozvěděl téma hovoru, a poté položil telefon.

Neobjasnil původ

K Rafajově půjčce se nechtěl vyjádřit ani Radek Mezlík, státní zástupce z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci, který kauzu mýto dozoruje. „Toto nemůžu komentovat,“ řekl pouze.

Mezlík před čtyřmi měsíci dohlížel na již zmíněnou razii, během níž policisté Rafajovi zabavili dva miliony korun.

Podle zdroje iROZHLAS.cz, který je obeznámen s vyšetřováním, nedokázal šéf ÚOHS původ peněz vysvětlit, a tak se k zabavené hotovosti i přes stížnosti advokáta stále nedostal.

Kauza mýto

  • Policie Petra Rafaje podle informací deníku Právo podezřívá, že z pokynu místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka jednal ve prospěch společnosti Kapsch. Mělo jít o veřejnou zakázku na výběr mýtného systému. „Faltýnek Rafajovi řekl mj., že je třeba udělat to, co chce společnost Kapsch,“ citoval list z příkazu k domovní prohlídce.
  • Schůzku mezi Faltýnkem a Rafajem měl zprostředkovat, a také se jí aktivně účastnil, nyní již bývalý politik hnutí ANO Jiří Švachula, který je ve vazbě kvůli obvinění z rozsáhlých manipulací se zakázkami radnice Brno-střed.
  • V souvislosti s kauzou mýto policie 7. března 2019 zasahovala na ÚOHS i v sídle firmy Kapsch. Domovní prohlídky proběhly rovněž v pražském bytě Jaroslava Faltýnka a u Rafaje doma, kde policisté objevili dva miliony korun. 
  • V kauze zatím nebyl nikdo obviněn. 

Kojzar už dříve označil dosavadní průběh vyšetřování za „mimořádně nestandardní“. „Počínaje neobvykle širokým rozsahem příkazů soudu, které neobsahují prakticky žádné odůvodnění, až po samotné prohlídky, které policie provedla za účasti pana doktora (Ivo) Ištvana,“ řekl pro televizi Prima.

‚Blízké‘ řízení

Petr Marsa, spoluvlastník páté největší banky v Česku, působí kromě Fio banky i v dalších společnostech. Antimonopolní úřad v minulosti rozhodoval řízení, v němž figurovala jedna z nich – firma Variel zabývající se výrobou technologických a vojenských kontejnerů.

Marsa je v dané akciové společnosti členem dozorčí rady a byl jím i v únoru 2013. Tehdy Variel poslala ÚOHS návrh na přezkoumání veřejné zakázky ministerstva obrany na polní ambulantní pracoviště specialistů za 16 milionů korun, ze které byla vyloučena.

Ačkoliv společnost po dvou měsících návrh stáhla, úřad „z moci úřední“ v lednu 2014 tendr zrušil. Hlavním důvodem bylo, že resort obrany podle něj chyboval při posouzení technických předpokladů firem a dostatečně neodůvodnil vyloučení společnosti Variel, čím měl porušit zásadu transparentnosti.

‚Minimálně podivné‘

„Vysoký státní úředník by měl svým chováním nezavdávat jakékoliv pochybnosti o své nestrannosti. O to víc v pozici předsedy úřadu, který svým jménem zaštiťuje,“ řekl serveru iROZHLAS.cz vedoucí analytik protikorupční neziskové organizace Transparency International Milan Eibl.

„Tento princip porušil pan Rafaj už několikrát a půjčka na jeho jméno v současné době je dalším varovným signálem, že vedení úřadu narušuje důvěru v nestrannost rozhodování,“ je přesvědčen.

„Půjčka od fyzické osoby, která má blízký vztah ke společnosti, o které rozhodoval antimonopolní úřad, působí minimálně podivně a stálo by za to hlouběji zkoumat, jestli tyto dvě skutečnosti spolu blíže nesouvisí.“

Stamilionové úvěry pro ČSSD

Petr Rafaj se stal předsedou antimonopolního úřadu v roce 2009, v té době se vzdal poslaneckého mandátu a vystoupil z ČSSD, za kterou byl v roce 2002 do Poslanecké sněmovny zvolen.

Právě sociálním demokratům Fio banka v minulosti půjčila stamiliony. Na kampaň v roce 2010 to bylo 180 milionů korun, což v té době představovalo tři čtvrtiny kapitálu společnosti.

Tři roky poté si sociální demokraté vzali od banky úvěr 220 milionů a v roce 2016 jim Fio banka půjčila 338 milionů, jež měly pokrýt dluh vůči dnes již zesnulému advokátovi Zdeňku Altnerovi, který se se stranou soudil.

Adéla Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme