Pokud bude šéf antimonopolního úřadu Rafaj obviněn, očekává Babiš jeho rezignaci

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj by měl rezignovat na svou funkci, pokud by byl obviněn v současném vyšetřování možné korupce v tendru na mýtné. V pořadu Partie televize Prima to v neděli řekl premiér a šéf ANO Andrej Babiš. Místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek se podle předsedy vlády neměl s Rafajem scházet v hotelu, Babiš však zdůraznil, že Faltýnek v kauze figuruje pouze jako svědek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jiří Salik Sláma/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Premiér Andrej Babiš v neděli zopakoval svá dřívější slova, že vláda musí počkat, jak se policejní vyšetřování kolem antimonopolního úřadu vyvine.

Když jednám, tak jednám, kde se dá, vysvětloval Faltýnek schůzky s šéfem Kapsch a Rafajem

Číst článek

„My jsme panu Rafajovi řekli, že si počkáme na vyšetřování policie. Kdyby se stalo, že ho policie obviní, tak samozřejmě budeme čekat jeho rezignaci,“ uvedl v neděli na Primě Babiš, který společně se šesti dalšími lidmi čelí trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

Je obviněný z dotačního podvodu a z poškození finančních zájmů Evropské unie. Premiér dlouhodobě odmítá, že by se kolem farmy dělo cokoliv nezákonného.

Rafaj se v pátek sešel na Úřadu vlády s Babišem a vicepremiérem Janem Hamáčkem z ČSSD. Předseda antimonopolního úřadu je informoval mimo jiné o tom, že policie ho ještě nevyslechla. Po schůzce řekl, že politiky ubezpečil o tom, že jeho úřad rozhoduje nestranně a nezávisle. Schůzky s Faltýnkem, o které se zajímá policie, neměly žádný vliv na rozhodování jeho úřadu, dodal Rafaj.

Kauza tendru na mýto

Policie v březnu zasahovala na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže či v sídle firmy Kapsch, která provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila.

Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce. Policisté byli i u Faltýnka, který se s Rafajem i Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Kauza tendru na mýto. Šéf antimonopolního úřadu Rafaj podal stížnost proti policejnímu zásahu

Číst článek

Faltýnek ale ve svém vystoupení odmítl, že jeho schůzky s Rafajem a ředitelem firmy Kapsch Feixem mohly znamenat ovlivnění soutěže na nového dodavatele mýtného systému. Také provozovatel českého mýtného systému Kapsch odmítl podezření z nezákonného ovlivňování mýtného tendru.

Rafaj v pátek uvedl, že podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu nejvyššímu státnímu zástupci a také u Ústavního soudu. Jeho advokát David Kojzar ve čtvrtek řekl televizi Prima, že příkazy soudu neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil.

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme