Kauza tendru na mýto. Šéf antimonopolního úřadu Rafaj podal stížnost proti policejnímu zásahu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj podal stížnost proti březnovému policejnímu zásahu v sídle úřadu. Příkazy soudu podle něj neobsahují téměř žádné odůvodnění a policie zabavila více listin, než soud povolil. Rafajův advokát David Kojzar to řekl televizi Prima. Prohlídky souvisely s podezřením na ovlivňování tendru na mýtný systém.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jiří Salik Sláma/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Stížnost podal advokát David Kojzar v úterý nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi a také k Ústavnímu soudu.

‚Musíme počkat na vyšetření policie.‘ Babiš zatím Faltýnka ani Rafaje kvůli mýtu odvolat nechce

Číst článek

„Celý dosavadní průběh považujeme za mimořádně nestandardní. Počínaje neobvykle širokým rozsahem příkazů soudu, které neobsahují prakticky žádné odůvodnění, až po samotné prohlídky, které policie provedla za účasti pana doktora Ištvana,“ řekl televizi Kojzar.

Podle něj se jednalo o takzvané pytlování: „Policie zabavila celou řadu listin mimo rozsah povolený soudem. Toto budeme samozřejmě řešit právní cestou,“ dodal advokát.

Nejvyšší státní zastupitelství potvrdilo, že stížnost dostalo. „Budeme se tímto podáním teprve zabývat a posuzovat ho,“ řekl Primě mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Kauza tendru na mýto

Policie 7. března zasahovala na antimonopolním úřadu a také v sídle firmy Kapsch, která v Česku provozuje mýtný systém. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že vyšetřovatelé podezírají předsedu úřadu Petra Rafaje a šéfa Kapsche Karla Feixe z korupce.

Policisté byli i u místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka, který se Rafajem a Feixem kvůli mýtnému scházel. Deník Právo napsal, že podle policejních důkazů na schůzce s Feixem dohodl, že u Rafaje zařídí ovlivnění soutěže ve prospěch firmy Kapsch.

Když jednám, tak jednám, kde se dá, vysvětloval Faltýnek schůzky s šéfem Kapsch a Rafajem

Číst článek

Podle protokolu o provedení prohlídky policisté Rafajovi na několik hodin zabavili mobilní telefon, vzali mu stovky stran dokumentů, desítky flash disků a také 200 tisíc korun v hotovosti. U prohlídky byl šéf olomouckých vrchních žalobců Ivo Ištvan.

Rafaj ve středu v rozhovoru pro TV Prima odmítl, že by dělal rozhodnutí ve prospěch některé z firem, která se tendru na mýtný systém účastnila.

Ministerstvo dopravy vybralo v tendru jako nového provozovatele mýtného systému konsorcium CzechToll/SkyToll.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme