Vláda ctí presumpci neviny, odvolávat Rafaje by podle ministra Kněžínka bylo neodůvodněné

K odvolání předsedy antimonopolního úřadu Petra Rafaje kvůli kauze údajného ovlivňování tendru na výběr mýta není důvod, řekl po zasedání vlády novinářům ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Vláda podle něj dodržuje presumpci neviny. Navíc je možné předsedu úřadu odvolat podle zákona pouze v případě, že úřad nevykonával půl roku, nebo narušil jeho důvěryhodnost. K tomu by podle Kněžínka ale bylo třeba pravomocné rozhodnutí soudu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj | Foto: Jakub Stadler/Empresa Media | Zdroj: Profimedia

Kněžínek také konstatoval, že vláda šéfa Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pouze navrhuje, jmenuje ho prezident.

Antimonopolní úřad není vůbec aktivní, pod Rafajem nepracuje, jak by měl, tvrdí exministr Pelikán

Číst článek

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v pondělí vydal zprávu, kde Petr Rafaj aktivity úřadu obhajuje. „Rafaj považuje za standardní, že se v rámci své funkce setkává se všemi zainteresovanými stranami (zadavateli, dodavateli, odborníky a dalšími, včetně zákonodárců a členů vlády) a naslouchá jejich stanoviskům. Tato skutečnost nicméně neznamená, že by takto zprostředkovaná stanoviska měla jakýkoliv vliv na vedená správní řízení," stojí ve zprávě.

Úřad dále píše, že je jeho předseda je přesvědčen, že „policejní vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená Úřadem probíhala zcela v souladu se zákonem a nebyla nikým ovlivňována.“

Policie kvůli ovlivňování zakázek ve čtvrtek zasahovala na několika místech v Česku, mimo jiné na antimonopolním úřadu a v sídle firmy Kapsch, správce mýtného systému. Nikoho neobvinila. Server Novinky.cz napsal, že policie podezřívá Rafaje a ředitele české pobočky Kapsch Karla Feixe z korupce. Vláda podle Kněžínka o důvěře v Rafaje nediskutovala.

cen, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme