O pobytu Wolfa v Paraguayi ví policie od roku 2016. Ministerstvo spravedlnosti usiluje o jeho vydání tři roky

Informace, že se bývalý poslanec ČSSD Petr Wolf skrývá v Paraguayi, má policie k dispozici nejméně od roku 2016. V lednu toho roku totiž ministerstvo spravedlnosti požádalo zemi, kde se bývalý politik odsouzený za zneužití dotací skrývá, o jeho vydání zpět do Česka.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf na snímku z ledna 2012, kdy byl jako obžalovaný u Krajského soudu v Ostravě.

Bývalý poslanec za ČSSD Petr Wolf na snímku z ledna 2012, kdy byl jako obžalovaný u Krajského soudu v Ostravě. | Zdroj: Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia

„O vydání jmenovaného jsme požádali příslušné orgány republiky Paraguay již v lednu 2016 právě na základě poznatků české policie o jeho tamním pobytu,“ řekl serveru iROZHLAS mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

‚Stopa končí v Paraguayi.‘ Policie ví, kde se nachází exposlanec ČSSD Wolf odsouzený za zneužití dotací

Číst článek

Zároveň nastínil, že šestiletý trest odnětí svobody, před kterým je exposlanec z ČSSD na útěku od roku 2013, nemusí být jediný: „Žádost o vydání byla ještě následně rozšířena v listopadu 2017 o další trestní věc,“ uvedl Řepka.

O co konkrétně se jedná, policie sdělit nechce. „Nejsem schopna odpovědět z taktických důvodů, o jakou věc se jedná. Jde o živou kauzu,“ řekla serveru iROZHLAS mluvčí policejního prezidia Hana Rubášová.

V současné době však mezi Českou republikou a Paraguayí nejsou podepsány jakékoli vzájemné dohody o vydání.

„Není uzavřena dvoustranná dohoda, takže žádost o poslance Wolfa byla podána na bezesmluvním základu. Extradiční řízení v tento okamžik stále probíhá a ministerstvo spravedlnosti jeho průběh sleduje ve spolupráci se zastupitelským úřadem České republiky v Buenos Aires,“ popsal Řepka.

Reciproční vydání

„Je to typické pro Jižní Ameriku, že má uzavřeno málo smluv (o mezinárodní právní spolupráci a vydávání osob) a extradikční základ je tam slabší. Podobná situace je v kauze Radovana Krejčíře v Jihoafrické republice. Vydání tam běží dlouhou dobu a není shoda stran,“ popsal redakci iROZHLAS Stanislav Mečl, advokát a bývalý náměstek nejvyššího státního zástupce.

Babiš: Benešovou jsem vybral, protože potřebujeme bojovat proti korupci a klientelismu

Číst článek

Při vydávání lidí ze zemí, kde neexistují vzájemné dohody, se podle něj často požaduje reciproční zacházení. Když požádáme o vydání bývalého poslance k nám, tak by se česká strana musela zavázat, že vydá občany Paraguaeye, kteří se budou zdržovat na našem území a bude o ně požádáno,“ dodal.

V případě exposlance Wolfa záleží podle Mečla také na tom, zda již nepožádal o azyl nebo nezískal paraguayské občanství. Některé země totiž v takovém případě osoby nevydávají, přesněji řečeno jednání je poté složité a děje se na úrovni ministerstev spravedlnosti či vlád. 

Mluvčí ministerstva spravedlnosti však nebyl schopen otázku ohledně občanství Petra Wolfa zodpovědět. Na dotaz, zda bylo požádáno o zadržení jeho cestovního pasu, vysvětlil, že podrobnosti není momentálně možné sdělit.

Kardinál Duka podal trestní oznámení na odvolaného kněze. Kvůli podezření ze sexuálního zneužívání

Číst článek

Žádost byla podána, extradiční řízení dosud probíhá. Další informace probíhají diplomatickou cestou. Jedná se o živou kauzu, není uzavřena, takže není možné říkat podrobnosti,“ uzavřel Řepka.

Zneužití dotací

Policie zahájila Wolfovo trestní stíhání v roce 2009. Bývalého poslance v roce 2012 odsoudil krajský soud v Ostravě k pětiletému vězení a náhradě 1,2 milionu korun. Vrchní soud v Olomouci jeho trest následně ještě zpřísnil – Wolfa poslal za mříže na šest let a k tomu ještě musel se ženou zaplatit šestimilionový peněžitý trest.

Wolfova firma UT 2002 dostala v letech 2005–2007 od ministerstva životního prostředí v rámci programu na podpory vědy a výzkumu státní dotace. „Zneužil systém poskytování dotací ze státního rozpočtu předem sofistikovaně promyšleným, zorganizovaným a připraveným způsobem,“ stálo v rozsudku.

Sám odsouzený si stěžoval na údajné porušení práva na spravedlivý proces a výkon trestu odmítl nastoupit. Po jeho útěku byl na něj proto vydán mezinárodní zatykač.

Petr Wolf (*1960)

Petr Wolf pracoval jako projektant ve Vítkovicích, proděkan ekonomické fakulty Vysoké školy báňské (VŠB) v Ostravě, ředitel pro výrobu a obchod společnosti Karnola, specialista ekonomického ředitele SME a vysokoškolský pedagog.

Před rokem 1989 byl členem KSČ, v ČSSD působil v období 2002 až 2008. Zároveň působil jako zastupitel obvodu Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky (2002 až 2006). V Poslanecké sněmovně zasedal v letech 2006 až 2010, zvolen byl za ČSSD. Později ale ze strany odešel, údajně kvůli špatné atmosféře. Ve sněmovně dál působil jako nezařazený a příležitostně hlasoval s tehdejší koalicí Mirka Topolánka (ODS).

V říjnu 2009 policie požádala sněmovnu, aby poslance vydala ke stíhání kvůli podezření z úvěrového podvodu a porušování autorských práv. V listopadu téhož roku dolní komora Wolfa vydala a policie zahájila jeho trestní stíhání. Obviněn byl v únoru 2010.

Daniel Platil, cha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme