Petra Buzková chystá odchod z vysoké politiky

Dlouholetá členka ČSSD a současná ministryně školství Petra Buzková, která patřila v 90. letech k nejoblíbenějším českým politikům, dnes oficiálně oznámila, že nebude kandidovat ve volbách do Poslanecké sněmovny v příštím roce. Po 15 letech tak hodlá odejít odchází z vrcholné politiky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Buzková | Zdroj: ČTK

Ve vrcholné politice zbývá Petře Buzkové nejvýše deset měsíců v křesle šéfky resortu školství. Za tuto dobu chce ještě pomoci například s reformou financování vysokých škol či zaváděním nových maturit.

Poté si plánuje víc času na rodinu a celkové zvolnění. Mezi "miliony důvodů" odchodu zmínila i ty zdravotní. "Já jsem se s tím nikdy nechlubila, ale asi před dvěma lety jsem měla obrovské zdravotní potíže, které vyplývaly hlavně z přepracovanosti a ze stresu," řekla dnes Buzková novinářům.

Někteří politologové se domnívají, že ke kroku Buzkové přispělo rozhodnutí sociální demokracie nepostavit ji do čela pražské kandidátky. Předseda vlády Jiří Paroubek by tam totiž rád viděl vicepremiéra pro ekonomiku a nestraníka Martina Jahna.

Komentátor deníku Právo Alexander Mitrofanov má jiný názor. "Petra Buzková musela cítit, že její nejlepší éra už je v minulosti a že styl, který v politice chtěla prosazovat a snažila se prosazovat za Miloše Zemana, v sociální demokracii pod Jiřím Paroubkem, který je možná i stranickým lídrem do budoucna, příliš nepokvete," domnívá se Mitrofanov.

Podle Mitrofanova navíc Buzková ztratila svojí hlavní výhodu, kterou v bojích se svými stranickými kolegy dokázala vždy úspěšně uplatňovat, a to velkou popularitu mezi lidmi. Dnes už ovšem její oblíbenost tak vysoká není. Sama Buzková tyto názory odmítá. "Žádný bezprostřední impulz nebyl," řekla.

Za nejlepší roky v politice považuje ty poslední, kdy řídí ministerstvo školství. V čele resortu se Buzkové podařilo prosadit nový vysokoškolský zákon a zákon o pedagogických pracovnících. Spekulace o tom, že nyní míří do funkce personální ředitelky mladoboleslavské Škody Auto, odmítla jako nesmysl. Nevyloučila ale, že se do politiky ještě někdy v budoucnu vrátí. Politické paměti po vzoru Miloše Zemana se prý psát nechystá.

Premiér Jiří Paroubek žádá od ministryně školství Petry Buzkové ujištění o jejím maximálním pracovním nasazení. Prohlásil, že ve svém týmu nepotřebuje lidi, kteří se jen vezou. Podle Buzkové nyní záleží na Paroubkovi, zda ji nechá do konce volebního období v čele ministerstva školství - ona sama má zájem práci dokončit. Premiéra ale překvapilo, že se o odchodu Buzkové z politiky dozvěděl až z tisku, on sám informaci zatím nedostal.

Milan Kopp, Lenka Rákosová, Martin Hromádka, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme