Petra Buzková se stala předsedkyní pražské ČSSD

Předsedkyní pražské organizace České strany sociálně demokratické zvolili delegáti uzavřené konference na pražském Žofíně místopředsedkyni Poslanecké sněmovny Petru Buzkovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Buzková získala podporu 78 delegátů, zatímco její protikandidát Petr Hulinský, který s ní postoupil do druhého kola, obdržel 49 hlasů. Před dubnovým sjezdem ČSSD podporuje pražská organizace na post předsedy jednoznačně Vladimíra Špidlu. Na funkci místopředsedy pak nominovali pražští sociální demokraté ministra zahraničí Jana Kavana.

Hned po zvolení Buzková prohlásila, že nehodlá na dubnovém sjezdu kandidovat na post místopředsedkyně strany, přijala by jen funkci členky Ústředního výkonného výboru nebo předsednictva Ústředního výkonného výboru.

Jak řekla, bude teď mít hodně práce v pražském regionu a chtěla by se soustředit na to, aby se vytvořil efektivní tým, který zlepší doposud nepříliš dobré výsledky pražských sociálních demokratů ve volbách.

Největší výzvou pro ni teď totiž bude zlepšit výsledky pražské sociální demokracie. Ostatní regiony totiž Prahu neberou příliš vážně už kvůli tomu, že je tolik rozhádaná.

Špidla věří, že nová předsedkyně spolu se svými zástupci, které dnes konference také zvolí, vytvoří efektivní tým, který si dobře povede v nadcházejících parlamentních volbách. Praha je totiž pro celkový volební výsledek velmi důležitá, připomněl Špidla. Podle něj je to pro Buzkovou výzva. Bude mít mimo jiné i příležitost přesvědčit Miloše Zemana, že není líná politička.

Premiér Miloš Zeman, jehož politický styl Buzková v minulosti kritizovala, přitom podle zákulisních informací ještě před volbou delegáty vyzval, aby podpořili jiné kandidáty než Buzkovou. V projevu řekl, aby byli sociální demokraté hodnoceni ne podle toho, co slibují, ale co udělali.

Petra Buzková nálepku líné političky přehlíží. Předsedovi sociálních demokratů naopak poděkovala za odvedenou práci a potvrdila, že se s ním do žádných polemik pouštět nebude.

Regionální organizace ČSSD Buzkovou v čele pražských sociálních demokratů vítají. Podle nich by měla kandidovat i na dubnovém sjezdu na místopředsedkyni strany. Doufají, že své dřívější rozhodnutí neucházet se o tuto funkci v případě zvolení předsedkyní pražské ČSSD ještě zváží.

Předseda ČSSD Miloš Zeman se v sobotu omluvil bývalému poslanci Jozefu Wagnerovi, o kterém na bohumínském sjezdu strany nepravdivě prohlásil, že usiluje o vstup do poslaneckého klubu KSČM. Právě bohumínský sjezd přitom zakázal Sociální demokracii spolupráci s komunisty. Podle rozhodnutí soudu se za tento výrok měl Zeman omluvit na veřejné schůzi ústředního výkonného výboru ČSSD. Protože však jednání výborů sociální demokracie jsou už neveřejná, musel Zeman požádat o veřejné jednání. O tom, že bude jednání veřejné, však nikdo předem nevěděl, svědků omluvy tedy bylo pomálu.

Předseda ČSSD Miloš Zeman se ve své zprávě Ústřednímu výkonnému výboru své strany rozloučil se členy tohoto orgánu. Nejvyšší orgán sociálních demokratů mezi sjezdy Zemanovu poslední zprávu schválil.

Ústřední výkonný výbor sociálních demokratů diskutoval v pátek o příčinách svého neúspěchu v podzimních krajských volbách a připravoval se na dubnový sjezd. Na něm už nebude předseda Miloš Zeman znovu na svou stranickou funkci kandidovat, ale zřejmě zůstane až do konce volebního období premíérem. Zeman zdůraznil, že tuto exekutivní funkci nechce využívat k udržení vlivu ve straně.

Poslední předsjezdové jednání Ústředního výkonného výboru ČSSD v Praze připravovalo stranu na dubnový sjezd. Členové vrcholného orgánu Zemanovy strany schválili také rozpočet sociální demokracie, který je, jak zdůraznil místopředseda Karel Kobes, po dlouhé době vyrovnaný. Vzhledem k tomu, že část ropočtu lze deponovat jako zálohu na volby v příštím roce, jde de facto o rozpočet přebytkový.

Očekávaná diskuse o opoziční smlouvě, jak uvedl předseda strany Miloš Zeman, však na dnešním jednání Ústředního výboru nezazněla. Jak uvedl předseda strany Miloš Zeman, opoziční smlouvou se nezabývalo ani páteční předsednictvo strany.

Markéta Kaclová, Marek Hejduk, Jana Zemanová, Pavla Kvapilová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme