Otcem dítěte vězeňkyně Janákové není nikdo z dozorců, zjistila inspekce. Žena je dočasně propuštěna

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odložila případ ženy odsouzené k 30 letům vězení, která otěhotněla ve vězení. Inspekce prověřovala, jestli otcem dítěte není některý z dozorců. Odsouzená Petra Janáková je totiž obvinila ze znásilnění. Na základě vzorků DNA ale GIBS zjistila, že nikdo z nich trestný čin nespáchal. Janáková byla díky těhotenství z věznice v Opatově propuštěna a na svobodě bude do prvního roku svého dítěte.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 12:16 19. 9. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otcem dítěte není nikdo z dozorců. (archivní foto) | Foto: Jakub Poláček | Zdroj: CNC/Profimedia

„Detailním prověřováním a následným porovnáním vzorků DNA dítěte a námi vytipovaného otce jsme došli k závěru, že biologickým otcem dítěte není nikdo z příslušníků Vězeňské služby ČR,“ píše Generální inspekce bezpečnostních sborů v tiskové zprávě. Inspekce zároveň upozorňuje, že není v její kompetenci zjišťovat, kdo otcem dítěte je.

Za vraždu ji odsoudili ke 30 letům vězení, nyní je žena díky nečekanému těhotenství na čas na svobodě

Číst článek

Média v předešlých dnech psala o tom, že otcem dítěte by mohl být někdo ze spoluvězňů. Tuto informaci ale nikdo oficiálně nepotvrdil.

Mluvčí Vězeňské služby České republiky Petra Kučerová uvedla, že „nastavená bezpečnostní pravidla Vězeňské služby České republiky pohlavní styk příslušníka s vězněnou osobou neumožňují“. Vyloučila, také možnost pohlavního styku mezi vězni. Připustila ale, že by si mohli nějakým způsobem předat sperma.

„Způsoby, kterými si vězněné osoby předávají různé věci, jsou velmi sofistikované a promyšlené. Zaznamenali jsme například pokus o předání spermatu v propisovací tužce,“ uvedla Kučerová.

Další metodou je také tzv. koňování, tedy posílání věcí po provázcích mezi okny. „Vězněné osoby ji využívají zejména v nočních hodinách. Tomuto způsobu předávání věcí nelze stoprocentně zabránit,“ dodala mluvčí.

Podle ní jsou ve vazebních věznicích muži a ženy striktně odděleni, nemají šanci se bez dozoru potkat například ani v jídelnách. „K pohlavnímu styku mezi odsouzenými dojít nemůže,“ dodala Kučerová. Zástupci hradecké vazební věznice, ve které Janáková otěhotněla, se odmítli k případu jakkoli vyjádřit, odkázali na mluvčí Vězeňské služby České republiky.

Mluvčí královéhradeckého krajské policie Ivana Ježková ve čtvrtek dopoledne řekla, že spis zatím neobdrželi. „Informaci o tom, že vyšetřování případu budeme přebírat, máme. V tuto chvíli spisový materiál u nás není,“ řekla.

Otěhotněla ve vazební věznici

Generální inspekce se zabývala případem od dubna. „K otěhotnění Petry Janákové mělo dojít v prosinci roku 2018 ve vazební věznici v Hradci Králové. Detailním prověřováním a následným porovnáním vzorků DNA dítěte a námi vytipovaného otce jsme došli k závěru, že biologickým otcem dítěte není nikdo z příslušníků Vězeňské služby České republiky,“ uvedla ve čtvrtek mluvčí GIBS Ivana Nguyenová.

Janáková byla odsouzena za vraždu. Na té se kromě Janákové podílel 31. července 2017 také její tehdejší manžel Jaroslav Janák. Sběratele mincí a známek z Prahy vylákal pár pod záminkou obchodu na schůzku a Janáková ho při společné jízdě autem poblíž Lázní Bělohrad střelila zezadu do hlavy. Janák pak tělo odtáhl do kukuřičného pole a muži sebral telefon, doklady a 34 000 korun. Za vraždu si má odsedět ještě 28 let.

Manželé Janákovi se také dvakrát neúspěšně pokusili zavraždit svého zaměstnance z herny v Nové Pace. Navedl je k tomu jejich spoluobžalovaný Martin Herzán, který uzavřel se zamýšlenou obětí životní pojistku a s Janákem se domluvil, že se o peníze vyplacené pojišťovnou rozdělí.

Herzán si za návod k vraždě odsedí osm let. Janákovi podle soudů připravovali i další dvě loupežné vraždy sběratelů. Janák, který se přiznal při policejních výsleších a usvědčil i svou tehdejší ženu a Herzána, dostal trest 28 let.

dok, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme