Incident na Mediálním fóru 2019. Novinářka Petra Procházková udeřila redaktora Sputniku

Reportérka Deníku N Petra Procházková na novinářském fóru pořádaném ruským časopisem Mezinárodní život dala facku redaktorovi Sputniku Vladimíru Frantovi. Procházkovou Franta podle jejích slov vyprovokoval zmanipulovaným textem o jejím vystoupení na fóru a následným chováním vůči jejímu kolegovi, fotografovi Ludvíku Hradilkovi. Video incidentu zveřejnila Raptor TV.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petra Procházková | Foto: Matěj Schneider | Zdroj: Český rozhlas

Konflikt mezi Petrou Procházkovou a Vladimírem Frantou podle novinářky vznikl kvůli textům, které Franta zveřejnil na serveru Sputniknews, a ve kterých překroutil Procházkové vystoupení na fóru.

„Přímo na místě jsem žádala o možnost vyvrátit zmíněné lži. Na akci, která měla být věnována boji proti fake news a dezinformacím, nebyl nikdo ochoten řešit konkrétní případ manipulace s fakty spáchané na mé osobě,“ napsala v prohlášení zveřejněném Deníkem N Procházková.

Podle záběrů internetové televize Raptor TV, jejíž hlavní postavě Žarko Jovanovičovi se server iROZHLAS.cz v minulosti věnoval, začal konflikt mezi Procházkovou a Frantou slovní výměnou. Procházková redaktorovi Sputniku na video mimo jiné říká, že „vypouští lži“ a „měl by se stydět“.

Procházková do záběru přichází v momentě, kdy se Franta pohybuje v blízkosti fotografa Deníku N Ludvíka Hradilka, se kterým se vzájemně fotí a natáčí.

Franta následně Procházkové řekne, že si natočí i to, co mu říká. Procházková Frantovi nejprve vyrazí z rukou telefon a potom mu dá facku. 

‚Chybí kontext 

Podle české novinářky zveřejněné video ale nezachycuje celou událost. Franta podle její reakce, kterou zveřejnil Deník N, předtím Hradilka provokoval a fyzicky na něj „dorážel“.

„Na videu tedy není zaznamenán předcházející kontext, jak se situace postupně vyhrocovala,“ napsala v prohlášení Procházková. „Jsem přesvědčenou odpůrkyní jakéhokoliv násilí. Nejsem na to, co se v pátek stalo, hrdá, ale nejsem to já, kdo by se měl stydět,“ dodala.

Bez státní televize RT i propagandy Sputniku. Britové nepustí na konferenci některá ruská média

Číst článek

Za Procházkovou se ve zmíněném prohlášení staví i Deník N. „Celá akce nese znaky připravené provokace ze strany zástupce propagandistického serveru Sputnik. (…) Petra Procházková se neměla nechat vyprovokovat, byť je její reakce lidsky pochopitelná,“ uvedlo vedení Deníku N s tím, že je jasné, kdo cíleně lže a manipuluje.

Mediální fórum 2019 pořádal ruský časopis Mezinárodní život. Událost nesla podtitul Svoboda žurnalistiky v kontextu práv člověka, nových technologií a mezinárodní informační bezpečnosti. Podle programu fóra se diskutovalo mimo jiné o dezinformacích.

Petra Procházková je česká novinářka, která se od začátku 90. let věnuje dění v Rusku, kde také dlouhodobě žila. V roce 2000 ale musela zemi nuceně opustit. Nejznámější je Procházková pro své reportáže z míst zasažených vojenských konfliktem. Sedmadvacet let pracovala v Lidových novinách, pro Deník N píše od září 2018.

Sputnik je ruská zpravodajská agentura, v Česku provozuje českojazyčný server Sputnik Česká republika. Server sám sebe zejména na sociálních sítích prezentuje jako médium, které „poskytuje alternativní zpravodajský obsah“ a „mluví o tom, o čem jiní mlčí“. Ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka v květnu uvedl, že Sputnik patří mezi hlavní šiřitele ruské státní propagandy na českém území. 

zit Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme