Petra Zgarbu vystřídal na ministerstvu zemědělství Jan Mládek

Novým ministrem zemědělství se dnes stal Jan Mládek. Do funkce ho na Pražském hradě jmenoval prezident republiky Václav Klaus. Jan Mládek tak v čele resortu zemědělství nahradil Petra Zgarbu, který rezignoval poté, co vyšlo najevo, že jím řízený Pozemkový fond spolupracoval se spekulanty. Druhou aférou poslední doby byl případ, kdy stát kvůli utajované smlouvě se Zgarbovým předchůdcem Jaroslavem Palasem přišel o podíl ve velké tuzemské potravinářské firmě Setuza.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmenování Jana Mládka | Foto: ČTK

Oba tyto skandály podle premiéra Jiřího Paroubka neskončí pouze výměnou ministrů. "Vyvodíme takové závěry, aby zájmy státu byly ochráněny, pokud nám to zákonné prostředky umožní," uvedl Paroubek.

Nový ministr zemědělství Jan Mládek je právě v otázce možných zákonných prostředků velmi skeptický. "Já bych nechtěl předbíhat, protože se budu muset o těchto záležitostech poradit s právníky," komentoval Mládek možnost, že by spekulanti museli za pozemky místo sta miliónů zaplatit miliardy.

Podobně reagoval i na dotaz o možnostech zpětného získání státního podílu v potravinářské firmě Setuza. "To je složitější případ a budu se jím muset ještě podrobně zabývat," odpověděl Mládek.

Právě vyřešení ekonomických afér si od Jana Mládka, který dlouhou dobu pracoval jako náměstek ministra financí a v Poslanecké sněmovně je členem rozpočtového výboru, slibuje premiér Jiří Paroubek. "Očekávám od pana ministra, že plně využije své ekonomické erudice, schopnosti řídit a řešit složité problémy," řekl Českému rozhlasu Paroubek.

Zemědělci ale tvrdí, že ekonomický expert ČSSD Jan Mládek jejich problémy nezná. Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Stanislava Němce to je i vzhledem k blížícím se volbám stejně jedno. "Za sedm měsíců, které mu zbývají ve funkci, toho mnoho asi může těžko stihnout kdokoliv," myslí si Němec.

Nový ministr zemědělství Jan Mládek alespoň slibuje, že se soustředí na hladký tok evropských peněz do českého zemědělství.

Lenka Šumová, Marie Matúšů Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme