Petříček si vybral na zahraničí nové politické náměstky, stanou se jimi Hlaváček a Grmelová

Pražští sociální demokraté Radek Hlaváček a Anita Grmelová se mají v dohledné době stát politickými náměstky ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Uvedly to páteční Lidové noviny. Nahradí dosavadního náměstka Lukáše Kauckého (ČSSD), který se má stát novým českým velvyslancem v Bulharsku. Druhé místo politického náměstka bylo několik měsíců neobsazené, naposledy ho zastával právě Petříček, který se loni v říjnu stal šéfem české diplomacie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček z ČSSD | Zdroj: Ministerstvo zahraničních věcí

„Oba nové náměstky jsem si vybral pro jejich pracovitost a odborné znalosti. Jejich úkoly se odvíjí od priorit, které má do budoucna resort ministerstva zahraničí i já osobně. Věřím, že oba přiloží aktivně ruku k dílu. Vítám také ve vedení ministerstva pod svou taktovkou první ženu,“ uvedl ministr Petříček.

Osmadvacetiletý Hlaváček je předsedou Mladých sociálních demokratů, angažuje se v komunální politice ve třetím pražském obvodu. V květnu neúspěšně kandidoval za ČSSD do europarlamentu.

Babiš chce srazit náklady na české předsednictví EU. ‚Neprosadíme důležité věci,‘ varuje Petříček

Číst článek

Grmelová, která podle Lidových novin vstoupila do pražské buňky ČSSD teprve před několika měsíci, absolvovala v roce 2003 diplomatickou akademii ministerstva zahraničních věcí. Působila na velvyslanectví v Londýně a je odbornicí na Blízký východ.

V Černínském paláci dále působí pět odborných náměstků, kteří museli projít výběrovým řízením a podle zákona o státní službě je po nástupu nové vlády nelze svévolně odvolat. Vedle toho může mít každý ministr také dva politické náměstky, kteří spadají pod zákoník práce a nemají takovou ochranu jako odborní náměstci.

Na ministerstvu se podle Lidových novin chystají i další personální změny. Odbor společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU (SZBP) by měl v dohledné době vést arabista Jan Šnaidauf, který donedávna pracoval v evropských institucích v Bruselu. Vystřídá Kateřinu Sequensovou, s níž se počítá jako s příští velvyslankyní v Nizozemsku, napsal deník.

Zahraniční mise čeká podle diplomatických zdrojů i na náměstka ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Bärtla, který má vystřídat Petra Kubernáta na velvyslanectví v Lucembursku. Na ambasádu v Pákistánu míří Tomáš Smetánka, který dříve zastupoval Česko v Jordánsku, Číně, Jižní Koreji a Indonésii a na ministerstvu zahraničí působil i jako zvláštní zmocněnec pro migraci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme