Sankce proti Rusku jsou efektivní, není důvod k jejich rušení, říká ministr zahraničí Petříček

Diskuze o protiruských sankcích se Česká republika aktivně účastní, ale důvod k jejich zrušení nevidí. Řekl to ve středečním pořadu 20 minut Radiožurnálu ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Na druhé straně Česko nepodporuje ani zpřísnění sankcí, jak se o něm mluvilo po událostech v Kerčském průlivu.

20 minut radiožurnálu Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr zahraničí Tomáš Petříček | Zdroj: Úřad vlády ČR

Minulý týden vyústila debata o protiruských sankcích v rozhodnutí, že budou ještě prodlouženy. Podle ministra Tomáše Petříčka (ČSSD) je to na místě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem z ČSSD o zahraničním konceptu České republiky

„Stále nevnímáme jediný důvod, proč by měly být zrušeny, protože podmínky, které by k jejich zrušení vedly, nebyly neplněny a to, že byly prodlouženy v této podobě, je skutečnost, která dokresluje, že naše pozice vůči Rusku a vůči situaci v našem východním sousedství se nemění, nezlepšuje,“ řekl ministr. Česko podle Petříčka neusilovalo o zpřísnění sankcí, jak ho některé státy navrhovaly. 

Sankce jsou podle šéfa české diplomacie nastavené efektivně, ovšem vztahy s Ruskem se nemohou redukovat jen na sankční režim.

„Podle mého názoru je v tuto chvíli klíčové vést s ruskou stranou dialog o tom, aby se napětí snížilo, aby se hledala cesta k naplňování Minských dohod. A diplomacie a zahraniční politika je právě efektivním a účinným prostředkem dialogu s našimi partnery,“ uvedl Petříček. 

Ministr Petříček: Rusko je i pro nás vážné bezpečnostní riziko, varování BIS je třeba brát vážně

Číst článek

Česko podle něj podporuje Ukrajinu, protože je to pro něj zásadní partner. „Je to soused Evropské unie a bezpečnost Ukrajiny je samozřejmě bezpečností nás ve střední Evropě,“ vysvětlil ministr. Důležité je dostat obě strany v léta trvajícím konfliktu k diskuzi o možném řešení. 

Vyhošťování diplomatů se nechystá

O ruském vlivu na českém území hovořila i nedávno vydaná výroční zpráva Bezpečnostní informační služby (BIS). Zmiňovala například údajné ruské diplomaty, přesněji řečeno diplomatické krytí pro ruské špiony na českém území. V rozhovoru pro Radiožurnál Petříček řekl, že v současnosti vede česká diplomacie s ruskou stranou dialog a hledá řešení, které bude přijatelné pro obě strany. 

Vyhošťování diplomatů se aktuálně nechystá, takže já bych to skutečně nechal na našich diplomatech, kteří míří také do Moskvy, protože my chceme s Ruskem vést rozhovory o těch oblastech, kde zájmy sdílíme, hledat nějaké pozitivní témata pro naše vzájemné vztahy,“ řekl ministr.

Ministerstvo zahraničí: Česko podporuje USA a vyzývá Rusko, aby dodržovalo smlouvu o raketách

Číst článek

Jako příklad vstřícnosti z ruské strany jmenoval otevření archivů, že kterých mohli čerpat historici zejména při bádání o tématech spojených s letošními osmičkovými výročími. 

Zprávu BIS, kterou prezident Miloš Zeman zkritizoval jako plácání bez důkazů, Petříček hájí. S BIS ministerstvo dlouhodobě spolupracuje. „Vnímáme informace, které nám právě zpravodajské služby dávají, jako velmi důležitý vklad do naší práce a my je rozhodně nebereme na lehkou váhu,“ uvedl. 

Tématem rozhovoru na Radiožurnálu byl také český postoj k paktu OSN o migraci a o uprchlících nebo vyřazení některých ambasád ze seznamu prioritních.

Marie Bastlová, pak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme