Česko mění cestovatelský semafor. Nově budou testy povinné i při návratu z Německa, Švédska a Kypru

Na takzvaném cestovatelském semaforu budou od pondělí nově označeny červeně Německo, Švédsko a Kypr. Na twitteru to uvedl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Nově bude nutný test na koronavirus při návratu do České republiky i pro přijíždějící cizince. Dosud byly tyto země značeny oranžovou barvou upozorňující na střední míru rizika, při níž musí při cestování do předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci.

Praha (Aktualizováno: 15:22 13. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Změnu takzvaného cestovatelského semaforu oznámil ministr Petříček (ČSSD) na svém twitteru | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Bez nutnosti testu na nový koronavirus jsou nadále možné cesty do zahraničí maximálně na 12 hodin, cestující se musejí řídit vnitrostátními protikoronavirovými opatřeními. Podle Petříčka by se od úterý mohla lhůta zvýšit na 24 hodin pro nejnutnější cesty, musí to ale schválit vláda.

Zelené jsou v semaforu země, které dostatečně testují a za poslední dva týdny v nich přibylo na 100 000 obyvatel méně než 25 nových případů covidu-19 a pozitivní byla méně než čtyři procenta testů. Od pondělí se to týká z evropských zemí jen Vatikánu.

K cestování se nepochybně vrátíme, cestu ale budeme více promýšlet, říká šéfka Asiany Litvinová

Číst článek

Střední míru rizika nákazy mají státy, kde je podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a méně než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny. Při cestování do Česka z těchto zemí musí předložit negativní test na covid-19 pouze dlouhodobí zahraniční pracovníci, ne však pendleři. Po páteční aktualizaci by do této skupiny zemí měly být od pondělí řazeny Estonsko, Lotyšsko, Litva, Finsko, Norsko, Island, Dánsko a Řecko.

Vysokou míru rizika nákazy mají země, které mají podíl pozitivních testů nad čtyři procenta a víc než 250 případů koronaviru na 100 000 obyvatel za poslední dva týdny. U „červených“ států platí povinnost nechat se otestovat při cestě zpět do Česka, testy musejí mít i cizinci přijíždějící do České republiky. Nutné je též vyplnit formulář pro hygienickou stanici. Výjimku mají pendleři nebo žáci a studenti při pravidelném pohybu do určité země.

Přehled aktuálních opatření a omezení týkajících se cestování po Evropě naleznete zde

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme