Pražští radní podruhé neschválili stavbu veřejných WC v zahradách na Petříně. Proti jsou i místní

Praha zatím nenechá za zhruba 16 milionů korun postavit budovu zázemí a veřejných WC ve Strahovských zahradách na Petříně. Radní se v pondělí podruhé za sebou neshodli na schválení tisku, kterým měli potvrdit výběr stavební firmy. Proti záměru protestuje část místních obyvatel, kterým se nelíbí ani magistrátem plánované zpřístupnění vinice a vybudování nového vchodu z ulice Úvoz vedoucí z Nerudovy na Pohořelec.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petřínská lanovka | Foto: Khalil Baalbaki

Místní tvrdí, že by se dosud klidná část zahrad otevřela turistickému ruchu. Proti záměru magistrátu na Petříně vznikly spolky Petřín pro život a Petřínská iniciativa.

Nové toalety a domek pro zázemí údržby zahrad mají vzniknout ve Strahovské zahradě na místě dřevěných staveb zbouraných v roce 2015. Původně zde město chtělo postavit větší budovu s informačním centrem, od toho však ustoupilo a v roce 2016 zde nechalo vybudovat odpočinkové prostranství s pítkem a lavičkou.

Nyní chce odbor péče o zeleň magistrátu místo doplnit malým objektem s veřejnými WC a menším zázemím pro údržbu.

Pražský pád? Britský deník popisuje, jak alkoholový turismus mění život v hlavním městě

Číst článek

Obyvatelé jsou proti

Plán se ale nelíbí sousedským spolkům, podle kterých jde o jedno z mála míst v centru města, které ještě zcela nezahltil turistický ruch a kde stále mohou relaxovat místní obyvatelé. „Turistům jsou utajena, dojde se tam nepohodlně a není na nich nic tak zajímavého. Prostě je to les nebo sad. Pro nás však mají obrovskou hodnotu,“ uvedla Jana Titlbachová ze spolku Hradčanské včely.

Stavba nad Vlašskou ulicí by podle místních narušila výhled, který Jaroslav Seifert v dopise automobilové závodnici Elišce Junkové označil za nejkrásnější pražskou vedutu. Magistrát v minulosti uvedl, že stavba bude částečně zapuštěna do terénu a pojata tak, aby nerušila pohled z horní části zahrady.

Spolkům se nelíbí ani další plánovaný záměr města upravit a zpřístupnit vinici, což má podle dřívějších vyjádření magistrátu Velkou strahovskou zahradu provozně i vizuálně propojit v jeden celek. Podle místních to však naruší zeleň, místní přírodní biotop a klidnou atmosféru místa. Magistrát podle nich navíc úpravy s obyvateli nekonzultoval.

Chystané kroky mají navazovat na dřívější úpravy Petřína. Předloni město nechalo vybudovat toalety u rozhledny a loni byly v okolí petřínské dominanty zrekonstruovány cesty a umístěn nový mobiliář. Velká strahovská zahrada u Strahovského kláštera byla založena v raném středověku jako užitková. Její rozloha je 11 hektarů. S Petřínskými sady byla propojena v roce 2016.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme