Chátrající pevnost Josefov by se v následujících letech mohla dočkat oprav za stovky milionů korun

Meziresortní vládní komise se ve středu bude znovu zabývat záchranou unikátního pevnostního města Josefov v Jaroměři na Náchodsku. Rozsáhlé komplexy budov, hradeb i podzemních chodeb ale už desítky let postupně chátrají a radnice na všechny potřebné opravy peníze nemá. Pomoci by měl stát.

Josefov Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pevnost Josefov

Budov, zdí a hradeb, všeho, co je zapotřebí opravit, je v Josefově opravdu velké množství. Ve výsledku bude jistě zapotřebí několik miliard korun | Zdroj: archiv města Jaroměř

Původně vojenská pevnost z konce 18. století je v Česku ojedinělou stavbou, která ovšem vyžaduje neustálou údržbu. Radnice v Jaroměři, pod kterou Josefov spadá, na celkovou obnovu pevnostního města peníze nemá a bez pomoci státu se neobejde.

Přehrát

00:00 / 00:00

Meziresortní vládní komise se bude znovu zabývat záchranou pevnostního města Josefov

Josefovskému Masarykovu náměstí vévodí empírový kostel Nanebevstoupení Páně. Hned vedle je opuštěná budova bývalé vojenské nemocnice. A přilehlá kasárna na tom nejsou o nic lépe. Oprýskaná omítka a rozbitá okna. Budova je opuštěná.

Největší ruch na náměstí je u trafiky pana Svobody. „Jsou tady asi jen dva nebo tři lidé, kteří když si zde koupili nějaké objekty, tak na nich zapracovali a vložili do nich nemalé finance. Ale zbytek, tam to prostě vázne,“ říká pro Český rozhlas.

„Postupně si dovedu představit, že bychom dali do pěkných kabátů třeba fasády a okna objektů. Postupně bychom začali i sanovat, jak už dnes činíme, části hradeb, které nám padají, říká starosta Jaroměře Jan Borůvka z hnutí ANO.

Postupně stovky milionů

Budov, zdí a hradeb, všeho, co je zapotřebí opravit, je v Josefově opravdu velké množství. Ve výsledku bude zapotřebí několik miliard korun.

„To si dovedu představit, ne najednou nalít velký balík peněz, ale mohli bychom se pohybovat v desítkách či stovkách milionů korun ročně.

Kasárny v Terezíně a Josefově má vyřešit vládní komise. Náklady oprav dosáhnou pěti miliard

Číst článek

Máme projekty a víme, do čeho máme peníze investovat. A takto bychom to mohli postupně realizovat, doplňuje Borůvka.

Je konečným cílem zatraktivnit pevnost Josefov pro turisty? „To je přesně naše myšlenka. Když přijdete na náměstí v Josefově, tak chcete vidět krásný kostel. Za námi je teď právě takzvaný velitelák, který už určitou rekonstrukcí prošel. Hned ten objekt vypadá atraktivněji, dodává starosta Jaroměře Jan Borůvka.

Vládní meziresortní komise se nezabývá jen opravou a záchranou Josefova na Náchodsku, ale také pevnostního města v Terezíně.

Milan Baják, Josef Ženatý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme