Trest za šíření HIV platí. Ústavní soud zamítl stížnost muže, který nakazil dva lidi a odjel do Thajska

Ústavní soud odmítl stížnost Zdeňka Pfeifera, jenž si za vědomé šíření viru HIV odpykává devět let ve vězení. Podle pravomocného rozsudku měl styk s desítkami mužů, jimž o riziku přenosu neřekl. Virem nakazil dva lidi, včetně tehdy čtrnáctiletého chlapce. Ústavní soud Pfeiferovu stížnost označil za zjevně neopodstatněnou, vychází z usnesení v databázi soudu.

Brno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ústavní soud | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

Pfeifer v době policejního vyšetřování odjel do Thajska, po vypátrání a deportaci skončil ve vazbě. Krajský soud v Ústí nad Labem jej uznal vinným z osmi trestných činů včetně ublížení na zdraví, šíření nakažlivé choroby a pohlavního zneužití. Uložil mu 11,5 roku vězení, Vrchní soud v Praze pak trest zmírnil na devět let. Nejvyšší soud Pfeiferovo dovolání odmítl. Muž vinu popíral.

Používal jsem kondom, o HIV jsem jim řekl, brání se muž obviněný z šíření viru

Číst článek

Obhajoba v ústavní stížnosti například tvrdila, že justice neprovedla některé navrhované důkazy, třeba výslech nezletilého chlapce a dalších sexuálních parterů, a nepořídila znalecký posudek na téma přenosu infekce. Ústavní soud ale nenašel důvod k zásahu. Připomněl, že justice není povinná provádět všechny navrhované důkazy.

„Závěr obecných soudů o zjevné nadbytečnosti dalšího dokazování lze vzhledem k provedenému dokazování a logicky odůvodněným skutkovým závěrům těchto soudů pokládat za přesvědčivý,“ stojí v usnesení.

Ústavní soud shodou okolností nedávno odmítl také stížnost HIV pozitivní prostitutky, která měla styk s téměř čtyřmi desítkami mužů. O riziku jim neřekla. Žádný se nenakazil. Krajský soud v Hradci Králové ženu poslal na sedm let do vězení, Vrchní soud v Praze trest snížil o dva roky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme