Moderna žaluje firmy Pfizer a BioNTech. Měly porušit patenty na mRNA vakcíny proti covidu

Americká farmaceutická společnost Moderna podala žalobu na své konkurenty – firmy Pfizer a BioNTech. Domnívá se totiž, že porušily patenty ohledně technologie mRNA, kterou trojice společností používá při výrobě vakcín proti covidu-19, uvedla agentura AP. Moderna žaluje dvojici společností u amerického i německého soudu. Žalované firmy krok nekomentovaly.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od společnosti Moderna

Vakcína proti koronaviru od společnosti Moderna | Foto: Dado Ruvic | Zdroj: Reuters

Americká společnost tvrdí, že její konkurenti porušili patenty, které registrovala v roce 2010 a 2016.

„Domníváme se, že Pfizer a BioNTech nelegálně okopírovaly vynálezy Moderny a využívaly je bez svolení,“ prohlásila šéfka právního oddělení americké firmy Shannon Thymeová Klingerová.

CureVac žaluje BioNTech za zneužití patentů na vakcínu proti covid-19. Požaduje odškodnění

Číst článek

Moderna ve svém prohlášení uvádí, že očekává kompenzace od firem Pfizer a BioNTech za dodávky vakcín do bohatých zemích. V případě 92 nízkopříjmových zemí, kam se vakcíny dodávaly například skrze program Světové zdravotnické organizace COVAX, ale odškodnění požadovat nebude.

Podle agentury Bloomberg bylo použito ve světě na 12,5 miliardy dávek vakcín. Pfizer a BioNTech tvrdí, že dodaly zhruba 3,6 miliardy vakcín. Jejich přípravek Comirnaty je například nejpoužívanější v Evropské unii, kam firmy dodaly bezmála 800 milionů dávek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme