Pieta na hřbitově v pražském Motole připomněla oběti komunistické totality

Lidé si v sobotu v pražském Motole připomněli oběti komunistického režimu. Shromáždění pořádá každý rok Konfederace politických vězňů, a to na čestném pohřebišti na motolském hřbitově. Pietní místo vzniklo v části, kde byly v 50. a 60. letech tajně zakopány ostatky obětí režimu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Památník obětem komunismu v pražském Motole | Foto: Eliška Čejková | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY-SA 3.0,©

U části uren nebylo ani jasné, komu patřily. Dlouho se totiž vědělo jen o hromadných hrobech na hřbitově v Praze-Ďáblicích. Tam se ukládala těla obětí. Existenci druhého pražského hromadného pohřebiště u krematoria v Praze-Motole objevila Konfederace politických vězňů teprve koncem dvacátého století.

Ve vězeňských zařízeních zemřelo za totalitního režimu zhruba čtyři a půl tisíce lidí. Na popravišti skončilo z politických důvodů 248 lidí.

Ostatky zemřelých nikdo z příbuzných nedostal, kromě Motola končily právě taky v Ďáblicích. V 50. a 60. letech převezli komunisté urny na hřbitovy z věznic, kde původně zůstávaly.

Anna Horáčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme