Budovu Českého rozhlasu zdobí nová pamětní deska na počest padlým, přibyla dvě jména

Pískot a provolávání hesel proti přítomnému premiérovi Andreji Babišovi (ANO) provázelo před budovou Českého rozhlasu v Praze pietní shromáždění k uctění památky padlých v souvislosti s událostmi srpna 1968. Stovky přítomných reagovaly potleskem na přítomnost některých jiných politiků či organizací, zmínky o Andreji Babišovi a jeho vládním hnutí ANO doprovázel pískot.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 11:41 21. 8. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Po 11.00 se začátkem pokládání věnců lidé přítomní na pražské Vinohradské třídě ztichli. Když přišla řada na premiéra Babiše, lidé začali pískat a křičet „hanba“, „táhni domů“ a „estébáku, ven“.

Okupace. Před 50 lety vpadla vojska Varšavské smlouvy do Československa

Číst článek

Potlesku se při kladení věnců naopak dočkali například zástupci Konfederace politických vězňů nebo poslanci Jana Černochová (ODS), Jan Bartošek, Marek Výborný a exministr kultury Daniel Herman (všichni KDU-ČSL).

Babiše přítomní vypískali už při příchodu na pietu. Transparenty přítomných kromě Babiše směřovaly také proti prezidentovi Miloši Zemanovi, který s předstihem oznámil, že události srpna 1968 nebude v souvislosti s úterním 50. výročím nijak veřejně komentovat.

Krátce před 11.00 vyzývali organizátoři skandující dav, aby politici mohli přijít položit věnce. Lidé dál pískali a skandovali. Po četných výzvách pak před Českým rozhlasem vytvořili uličku. Před budovou byla na rozdíl od předchozích let uzavřena doprava.

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) v souvislosti s 50. výročím srpna 1968 zdůraznil roli veřejnoprávních médií pro objektivní informování občanů. Pokusy o diskreditaci České televize, Českého rozhlasu a České tiskové kanceláře jsou nepřijatelné, řekl Štěch.

Štěch uvedl, že lidé jsou zaplavováni informacemi ze všech stran a je obtížné se v nich orientovat. „Právě rok 1968 ukázal, jaký zásadní pozitivní význam a roli mohou v kritických chvílích společnosti sehrát veřejnoprávní média,“ řekl. Z nedávné historie by si měla společnost podle něj vzít poučení a vnímat poslání médií veřejné služby z tohoto pohledu.

Český rozhlas zdobí nová pamětní deska na počest padlým, kteří budovu při okupaci bránili. Chyběla na ní dvě jména - Pavel Albert a Miroslav Málek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme