Pietní akty na oslavu výročí konce války

Představitelé České republiky včetně prezidenta Václava Havla v úterý v Praze vzdali hold lidem, kteří za druhé světové války padli při obraně Československa. Při příležitosti 56. výročí kapitulace nacistického Německa položili věnce k hrobu Neznámého vojína na pražském vrchu Vítkov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U pomníku byl i předseda Senátu Petr Pithart, místopředseda vlády a ministr zahraničí Jan Kavan a ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Památku padlých si k hrobu Neznámého vojína přišli připomenout i předseda Českého svazu bojovníků za svobodu Jakub Čermín, starosta Prahy 6 Pavel Bém a zástupci Československé obce legionářské a České obce sokolské.

Prezident dnes na Pražském hradě povýšil 12 důstojníků armády, policie a hasičů. Mezi povýšenými jsou například policejní prezident Jiří Kolář a ředitel pražské policie Radislav Charvát: Kolář je ode dneška generálporučíkem a Charvát generálmajorem. Do hodnosti generálporučíka Václav Havel povýšil účastníka protifašistického odboje Františka Peřinu. Jako vrchní velitel ozbrojených sil se prezident také zúčastnil vojenské přísahy Hradní stráže.

Havel při té příležitosti vyzdvihl stále se zvyšující prestiž naší armády. Země musí podle něj myslet na svou obranu a na obranu budoucích generací, přestože se mění vlády, prezidenti i atmosféra v zemi.

Brno si druhou světovou válku připomnělo u pomníku tří odbojů nedaleko Hlavního nádraží. Zástupci města, úřadů i odbojových organizací položili u pomníku věnce. Na čestném pohřebišti Ústředního brněnského hřbitova leží na 4 tisíce sovětských a několik set rumunských vojáků. Pomník prvního, druhého a třetího odboje v Brně je avantgardně pojatý skleněný objekt. Tvoří ho tři bloky a vyrůstá přímo z pískové plochy. Hned při odhalení v roce 1999 ale popraskal. Od té doby prochází opravami. Na další úpravy okolí památníku chce město věnovat milión korun.

Markéta Kaclová, Zdenka Turková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme