Pilný bude prvním nevidomým členem české vlády, když nevidí Babišovy kauzy, tvrdí Kalousek

Miloš Zeman oznámil, že ve středu odvolá ministra financí Andreje Babiše z vlády. Jeho funkci vicepremiéra si ke svému stávajícímu resortu životního prostředí přibere Richard Brabec, novým ministrem financí se pak stane poslanec za hnutí ANO Ivan Pilný. Patová situace ve vládní koalici tak zřejmě, alespoň pro tuto chvíli, skončí. Celou situaci pro Radiožurnál rozebíral předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Rozhovor Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek

Lídr TOP 09 Miroslav Kalousek | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Odcházející ministr financí Andrej Babiš na svém twitteru napsal, že premiéru Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) poslal předžalobní výzvu, v níž ho podle svého prohlášení vyzývá, aby upustil od různých svých výroků. Ministr financí se důrazně ohrazuje proti tomu, aby ho citoval, že veřejně lže, že se jakýmkoliv způsobem vyhýbá placení daní, že stát ošidil na daních nebo že zneužívá finanční správu. To jsou věci, které o Babišovi občas říkáte i vy. Vy jste žádnou předžalobní výzvu nedostal?
Nedostal. A nechci být advokátem pana premiéra Sobotky, ale myslím si, že pan ministr Babiš je tímto krokem poměrně směšný. Když si vezmete, co říká o svých politických soupeřích a v podstatě o každém, tak by si měl uvědomit, že politik na rozdíl od soukromé osoby musí mít podstatně snížený práh citlivosti k veřejné kritice. Zvlášť když tu veřejnou kritiku vyslovuje premiér a zvlášť když v těch bodech, o kterých jste hovořil, je ta kritika pravdivá. Já bych si vzal na to soudní líčení docela rád lístek do první řady, abych si povšiml, jak ta tvrzení pan ministr Babiš vyvrací. Ale to je koneckonců jejich věc, protože předžalobní výzva je soukromoprávní spor. Pokud první místopředseda vlády chce obtěžovat veřejnost soukromoprávním sporem se svým premiérem, tak je prostě k smíchu. To je asi všechno, co se k tomu dá říct.

Na druhou stranu je potřeba připomenout, že vy jste samozřejmě mluvil o tom, že i pan vicepremiér pronáší různé výroky, ale zase i jeho oponenti mohou využít všech nástrojů k tomu, aby se proti nim bránili a není asi nic proti ničemu, že to dělá i on, pokud je přesvědčen, že ten, kdo je pronesl, není schopen prokázat jejich pravdivost, pokud se jedná o faktické výroky.
Taky nikoho z nás nenapadlo dát předžalobní výzvu. Znovu opakuji, jsme veřejné osoby a veřejnou diskusi zatěžovat soukromoprávními spory je prostě směšné. A jenom to patří k celkovému "ukňučenému" stylu pana předsedy Babiše.

Lex Babiš, policejní reorganizace, dluhopisy, biopaliva. Tři roky sporů mezi ANO a ČSSD

Číst článek

Prezident oznámil, že ve středu odvolá Andreje Babiše z vlády. Skončí podle vás tímto krokem vládní krize?
Rozdělme to. Skončí ústavní krize. Ústavní krize tady nepochybně byla, když předseda vlády navrhl odvolat jednoho ze svých ministrů a prezident republiky se vzpíral, i když mu to Ústava podle našeho názoru ukládá vykonat bez zbytečného odkladu. Tato ústavní krize skončí.

Vládní krize skončí tam, kde začala. Připomeňme si, proč začala. Předseda vlády navrhl odvolat svého ministra financí, protože nedokázal uspokojivě vysvětlit své podivné a podvodně vypadající finanční čachry se svým účetnictvím a se svým majetkem. Od prvního okamžiku návrhu na tohle odvolání byl hlavním obhájcem pana ministra Babiše pan poslanec Pilný, který se pravděpodobně stane prvním nevidomým členem české vlády, protože říkal, že žádné Babišovy kauzy nevidí. A tvrdil, že jeho šéf je křišťálově čistý, že ani křišťálově čistější být nemůže. Pan poslanec Pilný, o němž i Martin Komárek, to je takový pan redaktor Kojzar hnutí ANO, řekl, že hlavní...

Premiér Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

Je to poslanec hnutí ANO. V tuto chvíli...
Ano. A vedle toho píše články, které připomínají pana redaktorka Kojzara z Rudého práva. Možná si to už nepamatujete, to už je dávno. Já si to bohužel pamatuju. A tak i pan poslanec Komárek přiznal veřejně, že hlavním úkolem pana poslance Pilného je nedovolit kriminalizaci Andreje Babiše na ministerstvu financí. Jinými slovy, pan poslanec Pilný přichází na ministerstvo financí jako místodržící, aby tam dál kryl a zakrýval finanční čachry pana ministra Babiše, aby tam dál prosazoval zájmy Agrofertu.

Vy a vaše strana se stavíte velmi odmítavě k odcházejícímu ministrovi financí. Jeho výměnu přesto nepovažujete za nějaký důvod k radosti nebo k oslavě?
My se neprofilujeme vůči odcházejícímu ministru financí, ale vůči stylu politiky celého ANO. To není zdaleka jenom otázka pana předsedy Babiše. To je otázka celého hnutí, které je politickou divizí Agrofertu a prosazuje jeho zájmy. Takže pokud chtěl pan premiér skutečnou změnu a skutečně nezávislé prošetření finančních čachrů svého ministra, měl příležitost tam dát někoho mimo hnutí ANO nebo pověřit sám sebe.

Korunové dluhopisy

Jste přesvědčen o tom, že byla šance dostat ministerstvo financí mimo kontrolu hnutí ANO? Přece jenom premiér, byť je premiér, tak se musí pohybovat v různých mantinelech daných koaliční smlouvou a podobně.
Je to v každém případě odpovědnost i rozhodnutí premiéra. Premiér řekl, že dál už nechce nést odpovědnost za to, co jeho ministr financí provádí. A my jsme tu chvíli byli ochotni i věřit a podporovat ho v tom.

Na druhou stranu, co byste dělal vy na jeho místě?
Na jeho místě bych nikdy nemohl jmenovat do funkce ministra financí někoho s tak gigantickým konfliktem zájmů, jako má pan předseda Babiš, s konfliktem zájmů, kvůli kterému jsme zneváženi před celou Evropou, koneckonců to bude projednávat i Evropský parlament. Ale jestliže 3,5 roku pan premiér Sobotka ty čachry kryl a podporoval a chtěl na poslední chvíli s nimi něco udělat, tak kdyby s nimi opravdu chtěl něco udělat, nemohl připustit pokračování nikoho za ANO (ve funkci ministra financí). Vzhledem k tomu, že se spokojil jenom s kosmetickou změnou, tak odpovědnost za chování pana předsedy Babiše ponese spolu s panem předsedou Bělobrádkem až do voleb. To je společná odpovědnost všech tří vládních stran.

O dluhopisy Agrofertu se zajímá policie. Ať si Chovanec otevře speciální oddělení na mé stíhání, říká Babiš

Číst článek

Co si slibujete od prošetření korunových dluhopisů finanční správou? Přece jenom o té kauze víme alespoň v hrubých rysech prakticky vše. Otázka je, jak jednání Andreje Babiše posoudí voliči. Nebo ne?
V tuhle chvíli si samozřejmě neslibuji nic, protože na ministerstvo financí přichází místodržící, který nedovolí objektivní prošetření. Kdyby tam byl...

Zase na druhou stranu, nepodsouvejme mu něco dopředu.
Nepodsouváme, to já jenom skutečně vycházím důsledně z výroků pana poslance Pilného. Pan poslanec Pilný od začátku...

Dobře, dobře. Tak dejme tomu, že by finanční správa důkladně prošetřila kauzu korunových dluhopisů. Co by vyšlo najevo?
Minimálně by, kdyby nic jiného, odpověděla veřejnosti, a to by klidně mohla, přestože je vázána mlčenlivostí, zda největší nákupčí dluhopisů svých vlastních firem ty dluhopisy opravdu zaplatili, anebo zda to byla jenom účetní operace. Pan předseda Babiš předložil nám, Poslanecké sněmovně, i veřejnosti několik desítek papírů nic neříkajících informací, ale tu naprosto základní informaci, která je velmi jednoduchá, to je jeden výpis z účtu, že ty dluhopisy opravdu zaplatil...

Připomeňme, že předložil jakési potvrzení od banky UniCredit, kde banka skutečně potvrzuje, že z jeho účtu odešla suma zhruba 1,5 miliardy korun na konkrétní dluhopisy.
To, co předložil, nebyl výpis z účtu ani audit. Bylo to něco, co on nazývá auditem. Ti auditoři důsledně zdůrazňují, že to audit není. Každý z nás, když něco zaplatí v jakékoliv částce, tak disponuje možností během jednoho dne si vyžádat výpis z účtu a ukázat komukoliv, že ty peníze opravdu odešly. Pan předseda Babiš tohle nikdy neudělal. Asi ví proč. A není žádný důvod, aby objektivní ministr financí a objektivní finanční správa třeba v nějaké obecnější množině řekli: my jsme zkontrolovali ty největší emitenty nad jednu miliardu korun nebo nad 300 milionů korun a garantujeme veřejnosti, že ti pánové to opravdu zaplatili ze svých zdaněných prostředků. To finanční správa udělat může. Za pana poslance Pilného to nebude smět udělat.

Vy samozřejmě dobře víte, že Andrej Babiš v debatách o korunových dluhopisech ukazuje na vás. Proč jste vy, když jste byl ve vládě, nezamezil tomu, aby firmy korunové dluhopisy mohly vydávat?
Na korunových dluhopisech není vůbec nic špatného, zrovna tak třeba jako na zajišťovacích příkazech. Jde o to, jestli se ten instrument používá nebo zneužívá. Na sekyře jako na nástroji také není vůbec nic špatného. Teprve v okamžiku, kdy tu sekyru někdo vezme a praští vás s ní po hlavě, tak to už asi není podle zákona. Ale do té doby za to nemůže ani sekyra, ani její výrobce. To znamená zákon o korunových dluhopisech tady byl od roku 1993...

Finanční správa měla konat

Vy jste ale věděl v roce 2012, nebo jste se to velmi rychle dozvěděl, že dochází k masivnímu nákupu těchto dluhopisů respektive vydávání těchto dluhopisů firmami.
Jistě. Já vám to rád vysvětlím, jako jsem to udělal už mnohokrát. My jsme první emisi korunových dluhopisů vydali v půlce listopadu 2011. Skutečně si to nakupovaly domácnosti a byli jsme rádi, že to dělají. Neudělali jsme to naposledy.

To byla emise státních dluhopisů. Aby v tom bylo zcela jasno.
Státních dluhopisů, který si mohl koupit každý. Samozřejmě výše toho úroku byla přizpůsobena tak, že se z nich neplatí daň. Když jsme v roce 2012 zjistili, že někteří "šizuňkové" to zneužívají k něčemu jinému než k snížení vlastní daňové povinnosti, zareagovali jsme legislativní novelou. Bezprostředně jsme předložili návrh na zdanění korunových dluhopisů, která už nemohla zneužívání postihnout, ale přiznám se, že nás to příliš netrápilo, protože nikdo z nás nepochyboval o tom, že na začátku roku 2014, to byl první rok, kdy se z těch dluhopisů vyplácely úroky, finanční správa důsledně prověří všechny případy a zjistí, zda se jednalo o oprávněné použití toho instrumentu, anebo o jeho zneužívání. A v případě druhého případu, že doměří daň, popřípadě předá k potrestání. Bohužel nás nikoho nenapadlo, že na začátku roku 2014 jeden z těch největších "šizuňků" bude ministr financí a že si pohlídá, aby finanční správa nic takového nešetřila. To je celý ten problém. Problém mezi používáním a zneužíváním práva.

Vicepremiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš | Zdroj: Reuters

Nicméně ke zneužívání došlo v roce, kdy jste byl na ministerstvu financí a třeba nastupující ministr financí Ivan Pilný v rozhovoru pro Deník řekl, cituji: buď to bylo z hlouposti, ale to bych panu Kalouskovi nepodsouval, nebo to bylo na zakázku. Čímž vás nepřímo obvinil, že jste vydávání korunových dluhopisů firmami toleroval na zakázku. Chcete na to nějak reagovat?
Vůbec nechápu, jak může takovou hloupost říct. To ty firmy přece mohly udělat kdykoliv předtím. Ten zákon tady prostě byl. A jestli se firmy takhle začaly chovat v roce 2012 a začaly masivně právo zneužívat, riskovaly, že začátkem roku 2014 budou nestrannou a objektivní finanční správou tvrdě postiženy. Fór je v tom, že na začátku roku 2014 už kontroloval finanční správu někdo,kdo ten podvod udělal. Znovu opakuji, přece nechcete někoho vinit z toho, že někdo jiný právo zneužil. To zkouší pan poslanec Pilný jako místodržící pana ministra Babiše, ale ta argumentace prostě kulhá.

Každopádně vydávání korunových dluhopisů firmami a vyplácení úroků připravilo Českou republiku o zřejmě miliardy korun daňových výnosů. Neměl jste být prozíravější, když jste vydával první emisi v roce 2011, neměl jste s něčím takovým počítat, neměl jste předvídat, že se to může stát, že to někdo bude chtít využít čistě pro daňovou optimalizaci?
Na to mám dvě odpovědi. Těžko můžete někoho vinit z toho, že nemá takový zločinecký mozek jako podvodník, který na to přijde. To je prostě otázka daňové legislativy. Vždycky se snažíte podvodníky dohnat. Je prostě vaše nepravdivá interpretace, že vydávání korunových dluhopisů firmami v roce 2012 připravilo Českou republiku o nějaké prostředky. Českou republiku připravilo o ty prostředky nedůsledné chování finanční správy v letech 2014, 2015 a 2016, protože kdyby konala, tak jak konat měla, tak doměřila daň a několik lidí nechala zavřít. To ovšem nemohla udělat, protože jeden z těch šizuňků byl ministr financí.

Nemám zločinecký mozek, tvrdí Kalousek

Nezlobte se, pane předsedo, ale není přece jenom prozíravější takovýmto problémům předcházet, uvažovat dopředu, říct si: já vydávám emisi státních dluhopisů, nezneužije toho někdo, než potom honit bycha a říkat, to měl udělat někdo jiný?
Znovu říkám, my jsme neměnili zákon, my jsme postupovali podle zákona, takže někoho vinit po pěti letech, že se měl zamyslet a říct: nemělo mě napadnout, že legálního postupu zneužije také nějaký podvodník? Promiňte, já nemám zločinecký mozek, takže těžko mě to mohlo napadnout.

Když říkáte, že nemáte zločinecký mozek a že to byla zodpovědnost finanční správy až od roku 2014, proč jste tedy tu možnost vydávání korunových dluhopisů zrušil v roce 2012, od 1. ledna 2013?
Nechte mě to domluvit. Zaprvé nemám zločinecký mozek, to znamená, těžko mě to mohlo napadnout. A zadruhé, jestli někdo zneužije právo, tak za to má být potrestán. Pochopitelně legislativa na to reagovala tak, abychom to omezili, takže jsme opravdu legislativní změnu udělali. To není zrušení korunových dluhopisů, ty se mohou vydávat dál, jen ty úroky jsou zdaněny. Ale zůstalo ohraničené množství těch, z nichž někteří možná k vydání korunových dluhopisů měli oprávněný ekonomický důvod a postupovali zcela legálně a jsou bezúhonní. A pak zůstalo určité množství těch, kteří to zneužili, možná dokonce tak, že ani nezaplatili, a ti mají být po zásluze potrestáni. A znovu opakuji, celý problém je v tom, že ten, kdo měl garantovat proces nestranného prošetření, padni, komu padni, je bohužel jeden z těch, kteří evidentně podváděli.

Vysvětlení dluhopisů nestačí. Babiš zatěžuje vládu, měl by odejít, míní předseda sněmovny

Číst článek

Myslíte si, že z vládní krize bude těžit opozice? Mimo jiné z vašeho hlediska zřejmě nejdůležitější otázka, jestli to bude vaše strana, TOP 09?
Nehněvejte se, takhle my jsme nepřemýšleli. My 3,5 roku upozorňujeme na konflikt zájmů, na to, že Andrej Babiš a jeho hnutí ve vládě z hlediska konfliktu zájmů, podvádění a soustředění výhod na jednu podnikatelskou skupinu, kterou vládní legislativa a exekutiva dělá, je naprosto nepřijatelná a bezprecedentní. Byli jsme v tom několik let sami. My si velmi vážíme toho, že se poslední dobou někteří přidali, takže už to neříkáme sami. Je nutné to říkat bez ohledu na preference. Pevně doufám, že voliči ocení náš dlouhodobý konzistentní postoj, ale nemůže to být jenom to. Musíme předložit také věrohodný program. My ho zveřejňujeme 30. května. Bude to program pro úspěšnou republiku. Ale je pravda, že v úspěšné zemi pro oligarchy, kteří vysávají stát svými politickými divizemi, což je Agrofert, prostě nesmí být místo. To zůstane důležitou součástí našeho programu.

Zatím to ale nevypadá, že by hnutí ANO skandály Andreje Babiše příliš poškodily. A to samozřejmě nejsou zdaleka jen dluhopisy, je to Čapí hnízdo, je to ovlivňování médií Andrejem Babišem. Čím si vysvětlujete, že to zatím nemá přílišný vliv na volebními preference a především preference pravicových opozičních stran?
Dlužno říct, že se pohybujeme v úplně jiném mediálním prostředí. Prostě jsme v situaci, kdy nelze hovořit o stoprocentní svobodě slova. Jestliže člověk, který tady zavádí nové pořádky a chce dělat demokracii pouze předstíranou, nikoliv skutečnou, vlastní 30 % mediálního trhu a velkou část zbytku trhu ovlivňuje svými neomezenými reklamními prostředky, tak se k veřejnosti dostane velmi málo skutečných informací.

Nemůžeme asi média podezírat z toho, že by se zrovna tyto kauzy nedostaly k veřejnosti, přece jenom Andrej Babiš neovládá úplně všechno. O Čapím hnízdě i dluhopisech slyšel asi úplně každý.
Samozřejmě, že se informace k lidem dostanou. Záleží na tom jak. Ale oba dva to děláme už poměrně dlouho. Představte si, že v roce 2011 by ministr financí Miroslav Kalousek kontroloval dotace pro svoje vlastní firmy. Tak by ho svobodná média v té době roztrhala za dva dny. Dneska je prostě jiná situace. Dneska je řada médií ochotna veřejnost přesvědčovat, že se to smí a že je to normální.

 

Jan Moláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme