Pilný je podle expertů 'profi manažer', který zná aktuální ekonomická témata

Zástupci podnikatelů i analytici vidí v navrženém novém ministrovi financí Ivanu Pilném (ANO) zkušeného manažera, který jako předseda hospodářského výboru Poslanecké sněmovny zná současná ekonomická témata. Jeho hlavní pracovní náplní bude příprava rozpočtu, kde by se podle nich měl snažit o snížení deficitu. Pilný je schopen nastoupit na ministerstvo okamžitě, uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Návrh na jeho jmenování zašle na Hrad v řádu hodin. Ve funkci má nahradit předsedu hnutí ANO Andreje Babiše.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivan Pilný je podle expertů zkušený manažer | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

„Pilný je zkušený manažer, má potřebný nadhled a zdravé ekonomické uvažování. Z pohledu znalosti prostředí, zákonů a procesů celého resortu by byla nejvhodnějším kandidátem (náměstkyně ministra) Alena Schillerová. Pilný je ale lepší volba, než kdyby to dělal premiér nebo někdo, kdo nemá s hospodářskou politikou nic společného," myslí si prezident Asociace malých a středních podniků Karel Havlíček.

Návrh nového rozpočtu a udržení na uzdě výdajů roku letošního nemůže podle něj dělat nikdo, kdo podlehne volební atmosféře. „Považujeme za rozumné i to, že kabinet má snahu dohrát svůj mandát do konce," dodal.

Sobotka vyhoví návrhu hnutí ANO. Novým ministrem financí by se měl stát poslanec Pilný

Číst článek

„Pana Pilného známe. Je pozitivní, že jako předseda hospodářského výboru Sněmovny zná aktuální ekonomická témata a nemusí se s nimi seznamovat," doplnil viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar.

Pro celou zemi je podle něj klíčové, aby se včas začal řešit rozpočet na příští rok. „Loni touto dobou jsme již měli pracovní návrh rozpočtu k dispozici a mohli jej jako nejsilnější zaměstnavatelský svaz komentovat," podotkl.

Pilného považuje za rozumného politika s bohatou podnikatelskou a manažerskou zkušeností i prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Věříme, že prezident Miloš Zeman vyhoví návrhu premiéra a tím dojde ke zklidnění politické situace. Jsme připraveni s novým ministrem financí spolupracovat na zlepšení podnikatelského prostředí v naší zemi," sdělil.

Nikomu příliš nevadí

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka bude hlavním úkolem nového ministra připravit podklady pro státní rozpočet na příští rok. „A to pokud možno přebytkový, abychom neprojedli budoucnost našim dětem a vnoučatům," podotknul Daněk. Nic jiného podle něj ministr do voleb stihnout nedokáže.

„Pilný je profi manažer, nebude podporovat růst byrokracie a regulace, důsledně bude pokračovat ve vybírání dani. Pokud bych mu mohl poradit tak, aby letos udržel schodek rozpočtu pod 50 miliardami Kč, což by byl úspěch proti plánu 60 miliard," uvedl externí poradce ministra financí a zakladatel investičního fondu Quant Aleš Michl.

Dostal jsem od Babiše nabídku, abych vedl ministerstvo financí, řekl poslanec Pilný

Číst článek

Pilný má podle analytika společnosti Cyrrus Lukáše Kovandy nakročeno k tomu stát se „prázdninovým" ministrem financí. „Je to člověk, který nikomu příliš nevadí. V hnutí ANO má sice pověst muže, který občas vystupuje vůči předsedovi Andreji Babišovi mírně odbojněji, než bývá zvykem, avšak nakonec se vždy podřizuje. Jeho případné angažmá v čele ministerstva tak bude z nouze ctnost. Babiš v něm má spolehlivého ‚panáka', kterého kam v květnu postaví, tam ho v říjnu najde," podotkl.

Kovanda míní, že teprve v říjnu se se vší pravděpodobností bude na ministerstvu financí lámat chleba. Pilného podle něj nelze vnímat jako člověka, který by mohl vést ministerstvo i po říjnových volbách, pokud na základě jejich výsledku obsadí premiérský post Babiš a ministerstvo financí připadne opět hnutí ANO. Mnohem větší šance bude mít v takovém případě třeba Schillerová nebo někdo jiný s praktickými zkušenostmi s chodem ministerstva, odhadl.

„Budeme rádi, když se politická situace uklidní, protože nestabilita je pro průmysl špatná," sdělila mluvčí hutního podniku ArcelorMittal Ostrava Barbora Černá Dvořáková.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme