Piloti a zaměstnanci letišť se bouří proti bezpečnostním prověrkám

České aerolinie i ruzyňské a další tuzemská letiště se mohou dostat do vážných problémů, varují piloti, palubní průvodčí i zaměstnanci letišť. Plných 14 tisíc lidí, kteří tvoří létající a letištní personál, musí mít od ledna bezpečnostní certifikáty. Například ale polovina pilotů - tedy 260 - je zatím odmítá vyplnit, protože jsou podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod i s tím, jak k prověrkám přistupují ostatní země Evropské unie a Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řídící věž v odraze | Foto: Jan Rosenauer

"Nám se současná situace ve státě zdá naprosto nepřiměřená, protože jsme udělali rešerši v Evropské unii, ve SkyTeamu, to znamená včetně amerických společností, a nikde se to touto formou, takto necitlivou a hlubokou, neděje. Považujeme to za šikanu určité části obyvatelstva," říká prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Radomil Kratochvíl.

Protestujícím pilotům a pracovníkům letišť se nelíbí, že v příslušném dotazníku musí uvádět intimní informace nebo seznam svých kontaktů v zahraničí. Podle Kratochvíla nelze vyloučit krach aerolinií - kdo totiž nebude mít prověrku, bude velmi pravděpodobně propuštěn.

"Já si myslím, že pokud se nenajde cesta, kterou zaměstnanci letišť budou schopni a ochotni přijmout, mohlo by to vést k zániku společnosti, a ta společnost je v tom vlastně nevině. Náš odpor není proti společnosti, náš odpor je proti státu."

Novelu zákona o ochraně utajovaných skutečností, podle níž musí mít piloti, palubní průvodčí a pozemní personál letišť bezpečnostní certifikáty, včera podepsal prezident Václav Klaus.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme