Piloti a zaměstnanci letišť se bouří proti bezpečnostním prověrkám

České aerolinie i ruzyňské a další tuzemská letiště se mohou dostat do vážných problémů, varují piloti, palubní průvodčí i zaměstnanci letišť. Plných 14 tisíc lidí, kteří tvoří létající a letištní personál, musí mít od ledna bezpečnostní certifikáty. Například ale polovina pilotů - tedy 260 - je zatím odmítá vyplnit, protože jsou podle nich v rozporu s Listinou základních práv a svobod i s tím, jak k prověrkám přistupují ostatní země Evropské unie a Spojené státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Řídící věž v odraze | Foto: Jan Rosenauer

"Nám se současná situace ve státě zdá naprosto nepřiměřená, protože jsme udělali rešerši v Evropské unii, ve SkyTeamu, to znamená včetně amerických společností, a nikde se to touto formou, takto necitlivou a hlubokou, neděje. Považujeme to za šikanu určité části obyvatelstva," říká prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Radomil Kratochvíl.

Protestujícím pilotům a pracovníkům letišť se nelíbí, že v příslušném dotazníku musí uvádět intimní informace nebo seznam svých kontaktů v zahraničí. Podle Kratochvíla nelze vyloučit krach aerolinií - kdo totiž nebude mít prověrku, bude velmi pravděpodobně propuštěn.

"Já si myslím, že pokud se nenajde cesta, kterou zaměstnanci letišť budou schopni a ochotni přijmout, mohlo by to vést k zániku společnosti, a ta společnost je v tom vlastně nevině. Náš odpor není proti společnosti, náš odpor je proti státu."

Novelu zákona o ochraně utajovaných skutečností, podle níž musí mít piloti, palubní průvodčí a pozemní personál letišť bezpečnostní certifikáty, včera podepsal prezident Václav Klaus.

Marika Táborská, Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme