Piloti Českých aerolinií vstoupili do stávkové pohotovosti

Krize v ČSA pokračuje. Odbory zatím nepřijaly snížení platů a zmrazení benefitů výměnou za odchod managementu. Piloti místo toho vyhlásili neomezenou stávkovou pohotovost. Ztrátovým aerolinkám přitom hrozí, že skončí v konkurzu, pokud zaměstnanci nekývnou na jednání o reorganizaci firmy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Airbus A310-300 společnosti ČSA | Foto: Jan Rosenauer

České sdružení dopravních pilotů CZALPA vyhlásilo neomezenou stávkovou pohotovost pilotů Českých aerolinií. Jak piloti informovali, vede je k tomu pokus managementu ČSA umlčet kritiku ze strany zaměstnanců. Dalšími důvody jsou nespokojenost s plánovanou restrukturalizací aerolinek a propouštění z ČSA.

Za prvé jde o to, že šéf sdružení pilotů Filip Gaspar dostal ve středu od vedení aerolinek napomenutí za údajné vynášení interních informací do médií. Gaspar k tomu následně řekl, že pokud bude management ČSA činit další, podle pilotů nevstřícné a špatné kroky, důvody stávkové pohotovosti se ještě rozšíří.

Piloti také protestují proti propouštění z Českých aerolinií, poukazují na to, že například propouštění dlouhodobě a draze školených pilotů znamená ztrátu mnoha milionů korun. Plánuje se propuštění 860 zaměstnanců. České aerolinie teď zaměstnávají 4600 lidí.

Někteří odborářští zástupci pilotů ještě prohlásili, že jsou ochotni přistoupit na snížení platů a na zmrazení zaměstnaneckých benefitů, pokud se dohodnou s managementen ČSA na společné cestě, jak vyvést firmu ze ztrátového provozu.

Rádio Česko: Piloti zřejmě nepřistoupí na návrh vedení ČSA

Zaměstnanci firmy tedy nejsou spokojeni s kroky, které dělá jejich vedení a žádali výměnu managementu. Představenstvo společnosti jim včera nabídlo svoji rezignaci. Podmínkou ale je, aby odbory souhlasily se snížením mezd pilotů o 30 procent, ostatních zaměstnanců o 15 procent a zmrazením vyplácení zaměstnaneckých benefitů.

Zatím ale piloti pouze vyhlásili neomezenou stávkovou pohotovost. Důvodem jejího vyhlášení je podle pilotů snaha managementu ČSA umlčet jejich kritiku. Vedoucí redakce reportérů Českého rozhlasu Miroslav Motejlek si myslí, že piloti nepřistoupí na návrh prezidenta Lašáka.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Mašková hovoří s M. Motejlkem o postoji pilotů ČSA

Nemají totiž důvod, odbory, piloti a další personál nemají důvod přijmout požadavky společnosti nezavinili obrovskou ztrátu společnosti, zavinil ji management. Ministr financí Janoty na tiskové konferenci jasně problém společnosti označil v provozní oblasti, a nejde trvale žít z rozprodeje majetku. Takové vyjádření vlastníka by mělo znamenat odchod vedení ČSA.

Personál stojí před otázkou, zda jim snížení platů stojí za to, aby si ve firmě zajistili dlouhodobou kariéru. Zřejmě nestojí dlouhodobou kariéru jim totiž nyní ve firmě zaručit nemůže nikdo. Propuštění totiž stejně přijde, domnívá se Motejlek

Ve hře je i konkurz

České aerolinie by mohly přijít do konkurzu - v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu to řekl první náměstek ministra financí Ivan Fuksa. Pokud se neobjeví vhodná nabídka, která by firmu vyvedla z červených čísel, náměstek Fuksa připouští, že by privatizace ztrátových aerolinek mohl dokončit insolvenční správce.

Podle prezidenta Odborové organizace leteckých techniků a inženýrů Petra Voldána ale management nesplnil podmínky pro jednání. "My bychom samozřejmě nebyli rádi, kdyby ke konkurzu došlo, ale nedokážeme ovlivnit, jak se k problému postaví vlastník. Je potřeba, aby byly splněny určité podmínky, pro to, abychom mohli o restrukturalizaci jednat. Takové podmínky zatím splněny nebyly."

Rozhovor s prezidentem Odborové organizace leteckých techniků a inženýrů Petrem Voldánem v Radiofóru si poslechněte v Rádiu na přání.

Přečtěte si také:
Vedení ČSA nabídlo rezignaci, odbory ale musí přistoupit na snížení platů
ČSA nebudou prodávat svůj majetek před privatizací
Ztráta Českých aerolinií se dál prohlubuje
Piloti ČSA píší premiérovi. Stěžují si na postup managementu
Aerolinie Air France - KLM se stáhly ze soutěže o ČSA
Vedení ČSA bude s odbory projednávat možné propouštění
České aerolinie má opustit až 860 lidí
ČSA ubývají cestující, aerolinky budou propouštět
ČSA se v prvním čtvrtletí propadly do ztráty 1,3 miliardy korun
Vláda z privatizace Českých aerolinií vyřadila Aeroflot a Odien
Zájem o koupi Českých aerolinií mají čtyři investoři

Milan Kopp, Martina Mašková, Miroslav Motejlek, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme