Piloti ČSA chtějí v pátek stávkovat

Doprava na pražském letišti bude zřejmě v pátek ochromena. Piloti Českých aerolinií jsou totiž připraveni stávkovat. Chtějí tak dosáhnout přezkoumání výpočtu příplatků za přesčasy, práci v noci a za pracovní pohotovost. Podle sekretáře profesní odborové organizace Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Dušana Horáka, doručili piloti rozhodnutí o vyhlášení stávky vedení Českých aerolinií v pondělí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Teď podle něj záleží na vzájemné dohodě. "Upřednostňujeme v každém případě jednání a očekáváme, že na jednání budeme pozváni, než bychom přistoupili ke krajnímu řešení, což bychom velmi neradi. Když říkám neradi, neříkám, že to neuděláme, pokud k tomu budeme takhle dotlačeni." Pokud se dopravním pilotům nepodaří dohodnout s vedením aerolinií vstoupí do stávky v pátek v osm hodin ráno.

Vedení Českých aerolinií je ochotno jednat s odboráři z řad pilotů, ale jejich návrh na zvýšení mezd o 37 procent nad rámec kolektivní smlouvy je pro něj nepřijatelný. Novinářům to řekl viceprezident ČSA pro marketing a prodej Václav Král v souvislosti s hrozící stávkou pilotů. Dodal, že vedení společnosti čeká na vstřícný krok pilotů.

Společnost České aerolinie požádala kvůli hrozící stávce pilotů své partnery i konkurenty o posílení leteckých linek do Prahy či nabídku doplňkových letů. Ve čtvrtek by se měla společnost - podle zákonné lhůty - dozvědět, kolik letců se nakonec stávky zúčastní. Denní výnos ČSA činí asi 40 až 50 miliónů korun. Ztráty, které společnosti případná stávka pilotů způsobí, si ČSA zatím netroufá odhadnout.

Ke hledání společného východiska vyzval obě znesvářené strany ministr dopravy Jaromír Schling. Včera večer se sešel s hlavními akcionáři aerolinií a vyjádřil podporu vedení firmy. Zároveň uvedl, že stávka není řešením dané situace, protože by přinesla výrazné ztráty ČSA a měla by negativní dopad na cestující. Zástupci Fondu národního majetku, který je hlavním akcionářem ČSA, Konsolidační banky a vedení aerolinií zdůraznili, že požadavky pilotů by snížily tržní hodnotu Českých aerolinií před blížící se privatizací. O hrozbě páteční stávky pilotů ČSA a východiscích z krize bude v podvečer jednat mimořádné zasedání představenstva společnosti.

Aktuální informace o letech, jejich náhradách i aktuální situaci mohou zájemci od dnešní deváté hodiny získat na telefonní lince 02/20 10 43 10.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Naděžda Hávová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme