Piloti ČSA od kolektivních smluv neustoupí

Piloti Českých aeroliníí neustoupí z ujednaných kolektivních smluv. Jejich odborové sdružení odmítlo návrh vedení Českých aerolinií na zmrazení růstu mezd. Vedení společnosti je požádalo, aby v souvislosti s poklesem poptávky po letecké dopravě kvůli nedávným teroristickým útokům ve Spojených státech nepožadovali zvýšení mezd o třicet procent. Toto opatření mělo částečně řešit zhoršení hospodaření společnosti. Dohodnuté zvýšení platů je však podle odborů podloženo zvýšením produktivity práce pilotů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Na výzvu vedení Českých aerolinií jsme dnes dopoledne odpověděli negativně, protože zásadně nesouhlasíme s řešením situace tímto způsobem," sdělil Radiožurnálu sekretář odborového sdružení Dušan Horák. Piloti podle něj odmítli výzvu prezidenta Českých aerolinií, protože se nedomnívají, že by nastaly tak zásadní změny v hospodaření společnosti, aby bylo nutno přistupovat k tomuto kroku. "My si myslíme, že hlavní rezervy by se měly hledat v samotné společnosti, v jejím hospodaření, struktuře a tak dále. Mzdy zaměstnanců by měly být až na posledním místě," dodal Horák.

ČSA však kvůli poklesu poptávky očekává pokles výnosů o několik set miliónů korun. Vedení aerolinií lituje, že piloti nepochopili současnou zhoršenou hospodářskou situaci v letecké dopravě. Přesto své závazky o zvýšení jejich mezd dodrží. ČSA navíc podle mluvčího Daniela Plovajka zatím neuvažuje o propouštění zaměstnanců. "My jsme udělali opačné opatření, v současné době jsme zastavili přijímání nových zaměstnanců, ale propuoštění současných kolegů neplánujeme." Firma také omezila své lety, zejména do USA, zastavila některé investiční akce a odsunula rozhodnutí o rozšiřování letadlového parku.

Vedení ČSA se koncem srpna dohodlo s piloty na růstu pohyblivé složky mezd o 30 procent. Stevardky dostaly přidáno zhruba deset procent.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme