Piloti protestují proti údajnému vyvádění majetku z ČSA

Některé pravidelné linky Českých aerolinií zřejmě čeká výpadek. Sdružení dopravních pilotů chce totiž zahájit protesty proti údajné likvidaci národního dopravce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo ČSA. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Jak Radiožurnálu řekl mluvčí sdružení pilotů Filip Gaspar, vedení společnosti schválilo převod jedenácti letadel ze třiceti, které má k dispozici, do společnosti, která se dosud zabývala jen charterovou dopravou. Piloti s tím nesouhlasí. Považují to za začátek konce letecké společnosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mluvčí Sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar byl hostem večerního pořadu Stalo se dnes

„V první fázi budeme pilotům doporučovat čerpání volna z důvodu indispozice, na které mají i dle leteckých předpisů právo. A z toho důvodu se to může dotknout i provozu,“ uvedl Gaspar.

Podle Českého sdružení dopravních pilotů současné kroky vedení ČSA jdou proti restrukturalizaci a fakticky znamenají zmenšení stávající flotily letadel o třetinu.

„Je jenom otázkou, kdy bude v tomto vyvádění letadel pokračovat a ČSA dospěje de facto k likvidaci bez letadel,“ konstatoval mluvčí sdružení.

ČSA: K protestům není důvod

Piloti očekávají, že vedení firmy přehodnotí své rozhodnutí a vrátí se k jednání, které přerušili v říjnu. Aerolinie ale důvod nespokojenosti pilotů nechápou, prý k ní není důvod.

„Právě naopak. Na konci října byl schválen vznik Českého aeroholdingu; k rozdělení činnosti a zdrojů tedy dochází v rámci jedné skupiny. Je to de facto majetek jednoho akcionáře a vše probíhá v intencích restrukturalizačního plánu.“

„Takže ze strany odborové organizace pilotů zřejmě došlo k nepochopení a pevně věříme, že nebude třeba hledat žádné záložní řešení, protože ke stávce není nejmenší důvod,“ řekla Radiožurnálu mluvčí ČSA.

České aerolinie se podle svého vedení chtějí do budoucna zaměřit na dopravu proudovými letadly na delší vzdálenosti, proto převádějí vrtulová letadla ATR do dceřiného charterového dopravce Holidays Czech Airlines, který s nimi prý dokáže lépe nakládat.

„Management na jednu stranu říká, že ČSA potřebuje regionální linky, které přivážejí tranzitní cestující, a na druhou stranu ta regionální letadla převádí do jiné firmy. Což nám jednoznačně nedává smysl,“ reagoval Filip Gaspar ve Stalo se dnes.

„A s ohledem na to, že management má za úkol připravit privatizaci ČSA, to nedává smysl ani pro budoucí privatizaci,“ tvrdí zástupce sdružení pilotů.

Jana Zemanová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme