Piloti vyhlásili stávkovou pohotovost, létat ale budou

Piloti Českých aerolinií změnili formu protestu a vyhlásili stávkovou pohotovost. Zároveň ukončili první fázi protestu, při které odmítli létat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha Ruzyně

Letiště Praha Ruzyně | Foto: Filip Jandourek

Na společnou schůzku dnes zástupci sdružení dopravních pilotů přišli s návrhem, aby České aerolinie zastavily plány restrukturalizace společnosti. To ovšem prezident ČSA Philipp Moreels odmítl.

„Zkrátka jejich návrh byl, abychom zrušili všechna opatření, které jsme avizovali. Proč jsme to nechtěli udělat? Protože my si myslíme, že tím pádem se vrátíme jen úplně na bod nula. Nemyslíme si, že má smysl pokračovat stylem musí management všechno vrátit zpět. My jsme jim řekli, že my to vidíme trochu jinak,“ řekl Moreels.

Vedení společnosti odmítlo i návrhy sdružení pilotů, kteří kritizují převod 11 letadel na dceřinnou charterovou společnost.

Fakt, že 100 pilotů ve stejný okamžik využilo své právo nepřijít kvůli indispozici do práce, považuje vedení firmy za protiprávní neoficiální stávku, a vyvodí z toho hned v pondělí pracovně právní kroky. Blíže je ale nespecifikovalo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem pořadu Stalo se dnes byl mluvčí Českého sdružení dopravních pilotů Filip Gaspar

Podle Filipa Gaspara ze sdružení dopravních pilotů vyvíjí vedení českých aerolinií na piloty nepřiměřený nátlak. Piloti ovšem nechtějí dál blokovat letecký provoz, a proto jich během víkendu většina do práce nastoupí.

„V tuto chvíli tedy nebudeme využívat práva, která máme, ať už ze zákoníku práce nebo z kolektivní smlouvy. Na druhou stranu pokud bude trvat vyhrožování a nátlak na jednotlivce, tak jako je momentálně veden ze strany vedení, tak nemůžeme vyloučit, že jednotliví zaměstnanci a piloti se rozhodnou, že do práce nenastoupí. Ale myslím si, že omezení provozu by mělo být minimální v průběhu víkendu,“ uvedl Gaspar.

ČTĚTE TAKÉ: Protesty pilotů pokračují, lety o víkendu ale zřejmě neohrozí

Pro cestující by tak posun v jednáních neměl znamenat žádné komplikace. ČSA slibují, že zajistí běžný víkendový provoz beze změn díky výpomoci jiných leteckých společností.

Současně ovšem začínají přípravy na případnou stávku, která by mohla být vyhlášena už koncem příštího týdne.

„Stávková pohotovost je vyhlášena okamžitě. Samozřejmě stávku chceme, aby byla plně v souladu s právním řádem. Na její přípravu potřebujeme několik dní, abychom byli schopni nahlásit zaměstnance, kteří se jí zúčastní a tak dále," sdělil Gaspar.

Letový provoz Českých aerolinií omezil od čtvrtka protest zhruba třetiny pilotů. Včera a dnes tak musely aerolinky zrušit na 30 letů. Způsobené škody odhaduje ČSA na miliony korun denně.

Lucie Husárová 1, Jan Herget, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme